Kiedy kończy się smutek, a zaczyna depresja? Czasami granica jest wręcz niewidoczna. Szczególnie gdy osoba dotknięta depresją ukrywa swoje zmagania. Warto więc sięgać po pomoc, gdy tylko coś nas zaniepokoi, a w dni takie jak Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją zdobywać wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to wydarzenie obchodzone 23 lutego, którego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie dotkniętych nią osób do kontaktu ze specjalistą. Wydarzenie zostało ustanowione przez Ministerstwo Zdrowia i jest organizowane od 2001 roku.
W Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją głośno mówi się o objawach depresji i uczula na to, że depresja może mieć wiele twarzy. Można się zdziwić, jak często okazuje się, że to najbardziej uśmiechnięta i pogodna osoba z towarzystwa boryka się z depresją. Zaburzenia depresyjne mają bowiem wiele masek. Często są też ukrywane przez osobę dotkniętą depresją. Chociażby dlatego, że myśli takiej osoby podpowiadają jej, że nie zasługuje na pomoc, a prawda jest taka, że zasługuje na pomoc i wszystko, co najlepsze.
Według danych z 2022 roku na depresję choruje ok. 4 milionów Polaków. Jej charakterystycznymi objawami jest obniżenie nastroju, osłabienie koncentracji, problemy ze snem i jedzeniem, brak energii, anhedonia (utrata zdolności odczuwania przyjemności zarówno zmysłowej, cielesnej, jak i emocjonalnej i intelektualnej), poczucie winy, myśli samobójcze, niska samoocena. Gdy depresja nie osiąga momentu krytycznego i działa w ukryciu, chory jest w stanie funkcjonować z nią przez lata. Kiedy natomiast opanowuje człowieka, potrafi zaburzyć wszelkie podstawowe czynności. Depresja to choroba przewlekła i mająca tendencję do nawrotów, dlatego zalecane jest jej leczenie przy wsparciu psychologa bądź psychiatry.
W okresie depresyjnym szczególnie warto zadbać o swoje ciało. Wprowadzenie produktów i aktywności wpływających na produkcję serotoniny i endorfin. Endorfiny są naturalnym opioidem w naszym organizmie. Endorfiny wytwarzają się podczas wykonywania czynności, które sprawiają nam radość, np. jedzenie, seks, śmiech, trening, słuchanie muzyki. W odróżnieniu od serotoniny, endorfiny nie pełnią funkcji neuroprzekaźnika. Na produkcję serotoniny można również wpłynąć naturalnie. Należy wprowadzić do diety m.in. oleje, awokado, kiwi oraz banany i czekoladę, które zawierają aminokwas L-tryptofan – główny budulec serotoniny.
W każdym mieście oferowane są bezpłatne konsultacje psychologiczne w punktach interwencji psychologicznych.