Święty miesiąc dla muzłumanów na całym świecie, czyli Ramadan, rozpoczął się wraz z nadejściem nowiu w tym tygodniu. Jeden człowiek, muzłumański astronauta, będzie obserwował go z kosmosu!
Sultan Al Neyadi jest pierwszym Emiratyczkiem pracującym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie pozostanie przez następne sześć miesięcy.
„Ramadan Mubarak. Życzę wam wszystkim miesiąca wypełnionego błogosławieństwami” – napisał w czwartek na Twitterze Al Neyadi wraz z filmem przedstawiającym jego spektakularne widoki Ziemi, Księżyca i Wenus z ISS.
„Dzielę się z wami wszystkimi piękną nocną scenerią z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.
W miesiącu Ramadanu, muzułmanie powstrzymują się od jedzenia i picia czegokolwiek od wschodu do zachodu słońca. Tak więc nasuwa się pytanie, czy Al Neyadi, będzie pościł w kosmosie?
Astronauta stwierdził: „Jeśli nie czujesz się dobrze, post nie jest obowiązkowy. Więc w tym względzie – może to być wszystko, co jest w stanie zagrozić misji lub narazić członka załogi na niebezpieczeństwo – właściwie wolno nam jeść wystarczającą ilość pożywienia, aby zapobiec eskalacji braku pożywienia, odżywiania lub nawodnienia” – powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej w styczniu.
Al Neyadi podczas konferencji w Dubaju, która odbyła się w lutym, powiedział, że może pościć zgodnie z czasem Greenwich, czyli uniwersalnym czasem koordynowanym, który jest używany jako oficjalna strefa czasowa na stacji kosmicznej.
„Gdybyśmy mieli taką możliwość, Ramadan jest zdecydowanie dobrą okazją do poszczenia i w gruncie rzeczy, jest zdrowy” – powiedział Al Neyadi. — Poczekamy i zobaczymy, jak to się potoczy w moim przypadku.
Mężczyzna jest dopiero 11. muzułmańskim astronautą, który poleciał w kosmos.
W 2007 roku, malezyjski astronauta, szejk Muszaphar Shukor, został pierwszym praktykującym muzułmaninem na pokładzie ISS.
Ponieważ jego czas w kosmosie zbiegł się z Ramadanem, malezyjska agencja kosmiczna Angkasa zwołała w 2006 roku konferencję 150 islamskich naukowców i badaczy, aby stworzyć specjalne wytyczne, które miałyby kierować praktykami jego i przyszłych muzułmańskich astronautów w kosmosie.
Zgodnie z wytycznymi, post Shukora mógł zostać odłożony do czasu jego powrotu na Ziemię lub mógł pościć zgodnie ze strefą czasową miejsca, z którego wystartował.
Został również zwolniony z obowiązku próby uklęknięcia podczas modlitwy – trudnego wyczynu w zerowej grawitacji.
Kolejnym wyzwaniem w kosmosie, jest próba zmierzenia się z Mekką; dokładnie tak, jak muzułmanie muszą to robić podczas Salah lub codziennej modlitwy. Pozostawiono to zdolnościom astronauty, zgodnie z wytycznymi Rady Fatwy.
Jak dotąd, w kosmosie było mniej niż tuzin muzułmanów.
Al Neyadi był członkiem SpaceX’s Crew 6 i jest becnie na pierwszej w historii długoterminowej misji pilotowanej przez astronautę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA).