Coraz głośniej jest o kalistenice jako alternatywnie dla ćwiczeń na siłowni. Współcześnie przepełnione siłownie w porównaniu do pustych placów do kalisteniki są równie trafnym wyborem dla każdego, kto chce popracować nad swoją siłą i wyglądem. Co ciekawe, system ćwiczenia z wagą własnego ciała pozwala osiągać lepsze efekty, niż klasyczny trening na siłowni.
Dowiedz się więcej o popularnej kalistenice i ćwiczeniach street workout już teraz!
Kalistenika i street workout vs siłownia
Ćwicząc na siłowni, za każdym razem pracujesz tym samym mięśniem. Z reguły aktywujesz tyki kilka z nich, podczas gdy reszta nie bierze udziału w treningu. Efektem tego jest duża siła konkretnych mięśni, lecz nie całego ciała.
W kalistenice aktywujesz praktycznie większość mięśni, bo tego wymagają dane ćwiczenia. Nie ćwiczysz tylko jednego ruchu na sztandze lub wyciągu. Masz okazję ćwiczyć różne mięśnie i budujesz ogólną siłę, która w porównaniu z tą zdobytą na siłowni jest znacznie efektywniejsza w codziennym życiu.
Ciało człowieka ma 600-700 różnych mięśni. Każdy z nich jesteś w stanie ćwiczyć, jeśli wyczujesz go u siebie. Zastanów się, które mięśnie czujesz podczas treningu na siłowni i porównaj sesję z treningiem na drążkach z masa własnego ciała.
Czy kalistenika przynosi efekty w budowaniu masy mięśniowej?
Kalistenika aktywuje różne partie mięśni w ciele. Z reguły osobę profesjonalnie ćwiczące street workout nie potrzebują sterydów i SARMów, by wyglądać imponująco. Testolone rad140 jest dobry dla kulturystów, lecz w kalistenice duża masa mięśniowa nie wpływa pozytywnie na wydajność w treningu. Z reguły profesjonaliści SW mają minimalną masę tłuszczową, a większość ich ciała to wyrzeźbione mięśnie.
Od czego zacząć i jak się sprawdzić w kalistenice?
By zacząć ćwiczyć kalistenikę, w odróżnieniu od siłowni, nigdzie nie musisz kupować żadnego karnetu. Możesz ćwiczyć z zacisza własnego domu, ale jeśli tego typu trening nie jest dla Ciebie, mamy pewną alternatywę!
W wielu miastach znajdziesz specjalne siłownie zewnętrzne, ale nie te z podstawowym sprzętem. Chodzi raczej o siłownie wyposażone w różnego rodzaju rurki i poręcze. To porządny sprzęt, który z odpowiednią wiedzą i systematycznością wyciśnie z Ciebie całą siłę w krótkim czasie.
Polecane ćwiczenia dla początkujących
Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z kalisteniką, znajdź swój park do ćwiczeń i zabierz ze sobą najpotrzebniejszy sprzęt: butelkę wody, sportową odzież i rękawiczki. Możesz też zainwestować kilka złotych w gumy treningowe, dzięki którym łatwiej wykonać poszczególne ćwiczenia.
Na treningu po wstępnej rozgrzewce możesz rozpocząć od:
- Podciąganie nachwytem lub podchwytem – to podstawowe ćwiczenie, które dla początkujących może okazać się problemem. Właśnie w tym przypadku może przydać się guma oporowa.
- Dipy – to ćwiczenie siłowe wykonywane pomiędzy równoległymi poręczami. Angażują mięśnie klatki piersiowej, tricepsów i barków. Są skutecznym ćwiczeniem, pomagającym w budowaniu siły i wytrzymałości górnej części ciała.
- Skakanie na skakance – dobre ćwiczenie na angażujące wiele grup mięśniowych i pomagające w ogólnym wzmocnieniu ciała.
Samodzielnie sprawdź się w treningu lub w razie potrzeby skorzystaj ze wskazówek trenerów personalnych!