Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2026 roku zostaną rozegrane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. – Rosja już odpadła, a teraz dwa kolejne kraje zawiesiły swoje związki piłkarskie przez FIFA z powodu „poważnych okoliczności”.
Kolejna edycja globalnego turnieju, odbywająca się co cztery lata, odbędzie się w trzech krajach latem 2026 roku.
Stany Zjednoczone będą największym gospodarzem dla tego trio z łączną liczbą 11 stadionów ze względu na grę sceniczną, trzy miasta w Meksyku i dwa w Kanadzie uzupełniają skład turnieju.
Argentyna to obrońcy tytułu, którzy zdobyli swój trzeci Puchar Świata w rozgrywkach, które odbyły się zimą 2022 roku w Katarze, pokonując Francję w rzutach karnych po remisie 3-3 po dogrywce. W zeszłym roku FIFA i UEFA podjęły decyzję o utrzymaniu zakazu Rosji z rozgrywek światowych do czasu mistrzostw świata w 2026 roku.
Rosyjski Związek Piłki Nożnej (RFU) został wykluczony zarówno z rozgrywek FIFA, jak i UEFA od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Oznacza to, że ani męska, ani żeńska drużyna nie mogą zagrać w Mistrzostwach Świata ani Mistrzostwach Europy. Kluby krajowe również nie mogą grać w rozgrywkach UEFA.
W Europie losowanie grup eliminacyjnych odbyło się w grudniu, a Rosja była jedynym członkiem UEFA, który nie znalazł się w gronie pozostałych 54 krajów podzielonych na kilkanaście grup.
Teraz FIFA zawiesiła związki piłkarskie dwóch innych krajów ze skutkiem natychmiastowym z powodu „poważnych okoliczności” – oba kraje są zakazane do czasu po Mistrzostwach Świata w 2026 roku.
Dwa kraje to Kongo i Pakistan, a FIFA wyjaśniła powody, dla których oba kraje zostały zawieszone.
FIFA zakazała działalności Kongijskiej Federacji Piłki Nożnej, znanej jako FECOFOOT, za to, co określa się jako „szczególnie poważną sytuację nadmiernej ingerencji osób trzecich” w jej sprawy.
W oświadczeniu FIFA czytamy: „FECOFOOT została zawieszona ze skutkiem natychmiastowym ze względu na szczególnie poważną sytuację nadmiernej ingerencji osób trzecich w sprawy organizacji, co stanowi wyraźne naruszenie zobowiązań FECOFOOT wynikających ze Statutu FIFA.
„Decyzja została podjęta w porozumieniu z CAF po tym, jak dwie misje FIFA/CAF zostały wysłane do Brazzaville”.
FIFA twierdzi, że zawieszenie zostanie zniesione tylko pod kilkoma warunkami, w tym przywróceniem siedziby FECOFOOT pod pełną kontrolę Kongijskiej Federacji Piłkarskiej, wstrzymaniem wszelkich wysiłków na rzecz „zmiany sygnatariuszy” kont bankowych FECOFOOT, wydaniem decyzji komitetowi ad hoc i zapewnieniem pełnej współpracy, aby umożliwić federacji działanie bez żadnych wpływów osób trzecich.
Pakistańska Federacja Piłki Nożnej (PFF) również została zawieszona po tym, jak nie udało jej się uchwalić zmienionej konstytucji, która „zapewniłaby prawdziwie uczciwe i demokratyczne wybory”.
W oświadczeniu FIFA czytamy: „Zawieszenie zostanie zniesione tylko pod warunkiem, że Kongres PFF zatwierdzi wersję konstytucji PFF przedstawioną przez FIFA i AFC”.
Kongo znajduje się obecnie na dnie grupy E w sekcji kwalifikacyjnej CAF, podczas gdy Pakistan zajął ostatnie miejsce w grupie G w drugiej rundzie kwalifikacji do konfederacji AFC.