Dlaczego w Walentynki króluje kolor czerwony? Odpowiedź znaleźliśmy w psychologii kolorów.
Psychologia kolorów
Psychologia kolorów bazuje na przekonaniu, że kolory oddziałują na nas, naszą psychikę i samopoczucie. Psychologia koloru zajmuje się analizą tego, jak postrzegamy i zachowujemy się pod wpływem różnych kolorów oraz jakie emocje wywołują w nas poszczególne barwny. W swoich badania psychologia kolorów uwzględnia różnice interpretacyjne kolorów wynikające z kultury (np. w Polsce kolorem żałoby jest czarny, a w Indiach kolorem żałoby jest biały).
Psychologia kolorów jest jednym z najchętniej wykorzystywanych narzędzi w marketingu, który zwraca dużą uwagę na to, że w pierwszej kolejności kupujemy coś wzrokiem i emocjami, a dopiero później gotówką.
Czerwony. Znaczenie w psychologii kolorów
W psychologii kolorów każda barwa ma swoje znaczenie i jest powiązana z konkretnymi emocjami. Zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Czerwień jest niezwykle żywym kolor, dlatego i z takimi stanach jest kojarzona.
Czerwony to kolor silnie stymulujący. Badania naukowe dowiodły, że czerwień podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza oddech i stymuluje bicie serca. Noszenie tego koloru sprzyja postawom asertywnym, ekstrawertycznym lub agresywnym. Jest kolorem królów, witalności, miłości i nienawiści. Wszystko ze względu na silne reakcje, które wywołuje w ciele. Z tego powodu jest również jednym z najczęściej używanych kolorów w marketingu — stymuluje apetyt, przykuwa wzrok i zachęca do kupowania impulsywnego.
Dlaczego czerwony jest kolorem miłości?
Miłość jest niezwykle silnym uczuciem, pełnym skrajności. Potrafi w jednej sekundzie sprawić, że skoczymy za kimś w ogień, a w drugiej, że wrzucimy tego kogoś do wspomnianego ognia. Potrafi przyśpieszyć lub spowolnić bicie serca i znacząco wpłynąć na poziom serotoniny. Jej dynamika i energia jest więc bardzo podobna do reakcji wywoływanych w naszym ciele przez kolor czerwony.
Badania naukowe dowiodły, że czerwień podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza oddech i stymuluje bicie serca. Z tego względu czerwone elementy ubioru lub makijażu u płci przeciwnej pobudzają nasze ciało i zmysły. Dlatego wszystkiego też czerwony stał się kolorem miłości.