Artemis I – 11 dzień lotu: Orion pokonuje rekord Apollo 13 w odległości od Ziemi

0
111

W 11 dniu misji Artemis I, Orion kontynuuje swoją podróż poza Księżyc po wejściu na odległą orbitę wsteczną, co miało miejsce w miniony piątek, 25 listopada, o 15:52. Orion pozostanie na tej orbicie przez sześć dni, po czym opuści orbitę księżycową, aby skierować statek kosmiczny z powrotem na Ziemię. Wodował będzie w niedzielę, 11 grudnia, na Oceanie Spokojnym.

W sobotę, 25 listopada o godzinie 7:42, Orion pobił rekord odległości dla misji ze statkiem kosmicznym przeznaczonym do przewożenia ludzi w przestrzeń kosmiczną. Wcześniej rekord został ustanowiony podczas misji Apollo 13 na odległość 248 655 mil od naszej planety. Dzisiaj, w poniedziałek 28 listopada, Orion znajdzie się maksymalnie na ponad 270 000 mil od Ziemi.

https://www.urania.edu.pl/sites/default/files/inline-images/51476073601_a7f83da2d3_k.jpg

Na pokładzie Oriona w misji Artemis I leci manekin w kombinezonie, nazwany na cześć kluczowej osoby, która pomogła w bezpieczny sposób sprowadzić Apollo 13 z powrotem na Ziemię. Arturo Campos był inżynierem elektrykiem, który opracował plan zapewnienia modułowi dowodzenia wystarczającej mocy elektrycznej, aby bezpiecznie wrócić do domu po pęknięciu zbiornika tlenu na pokładzie modułu serwisowego statku kosmicznego Apollo. Manekin jest wyposażony w czujniki, które dostarczają danych o tym, czego członkowie załogi mogą doświadczyć podczas lotu, kontynuując dziedzictwo Camposa w zakresie umożliwienia ludziom eksploracji głębokiego kosmosu w bezpieczny sposób.

Artemis opiera się na doświadczeniu Apollo. Ludzie mają powrócić na powierzchnię Księżyca i tym razem zostać. NASA użyje innowacyjnych technologii do zbadania bieguna południowego Księżyca, a także całej jego powierzchni. Zostanie do tego użyta stacja kosmiczna Gateway na orbicie księżycowej wraz z zaawansowanymi skafandrami kosmicznymi i łazikami. NASA będzie przewodzić we współpracy z partnerami międzynarodowymi i komercyjnymi w celu ustanowienia pierwszej długoterminowej obecności na Księżycu. Następnie wykorzystamy to, czego nauczyliśmy się na Księżycu i wokół niego, do wykonania kolejnego gigantycznego skoku: wysłania pierwszych astronautów na Marsa.

Brak postów do wyświetlenia