Czym jest Adwent? Jakie tradycje wyznają ludzie na całym świecie?

0
75

Wieńce, świece i kalendarze. Są to „pewne” znaki Adwentu dla wielu grup chrześcijańskich na całym świecie. Jednak czym właściwie jest Adwent?

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego adventus, co oznacza przybycie lub wizytę. Adwent jest początkiem roku duchowego dla tych kościołów i obchodzony jest przez cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Duchowo ma to być celebracja ziemskich narodzin Jezusa około 2000 lat temu, ale także przygotowanie i oczekiwanie na drugie przyjście Chrystusa.

W 2022 roku Adwent rozpoczyna się w niedzielę, 27 listopada. Każda niedziela ma inny temat duchowy i często wiąże się z uroczystym zapaleniem adwentowej świecy.

Podobnie jak w przypadku wielu aspektów każdej religii, zwyczaje i praktyki adwentowe różnią się w zależności od miejsca. W Polsce, Adwent niesie ze sobą modlitwę, post i duchowe przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Poza tym, przygotowujemy ozdoby na choinkę, kupujemy prezenty, pieczemy świąteczne ciasteczka i robimy inne przysmaki na zbliżające się święta. Nie brakuje też koncertów bożonarodzeniowych i pięknie przystrojonych ulic, rynków i placów w każdym mieście.

https://i.natgeofe.com/k/dfc7bec2-0657-4887-81a7-6d024a8c3f70/WH-XmasTree_4x3.jpg

Oto kilka adwentowych i ogólnych tradycji bożonarodzeniowych w różnych krajach na całym świecie.

Austria

Austria to miejsce narodzin jednego z najbardziej ukochanych hymnów bożonarodzeniowych, czyli „Cicha noc”. Hymn, w języku niemieckim (język ojczysty Austriaków) nosi tytuł „Stille Nacht” i został napisany podczas Bożego Narodzenia 1818 roku. Angielska wersja hymnu, który dziś śpiewamy, różni się nieco od oryginału, ale każdy, kto odwiedza Austrię i trafi na przedstawienie, powinien natychmiast rozpoznać kojący dźwięk.

W malowniczym Salzburgu, znanym z „The Sound of Music”, tradycyjnie odbywają się liczne muzyczne wykonania świętego hymnu.

https://cdn-blob.austria.info/cms-uploads-prod/default/0001/01/thumb_703_default_three_columns.jpeg

Chiny

Chiny mogą nie od razu przychodzić na myśl, gdy myślimy o Adwencie, ale około 5,1% z 1,41 miliarda populacji to chrześcijanie.

Chińscy chrześcijanie oświetlają swoje domy kolorowymi papierowymi lampionami podczas Adwentu, a w oknach można znaleźć wycięte z czerwonego papieru pagody. Podążają za wieloma tradycjami, które zostały przywiezione przez zachodnich misjonarzy.

Pojawiającą się tradycją bożonarodzeniową jest obdarowywanie się jabłkami, czasami sprzedawanymi w sklepach zawiniętymi w kolorowy papier.

https://cdn1.matadornetwork.com/blogs/1/2018/12/View-of-The-Bell-Tower-of-Xian-in-China-at-night-1200×767.jpg

Chorwacja

Około 86% mieszkańców tego kraju na Półwyspie Bałkańskim to katolicy, a Adwent stanowi dużą część życia religijnego. Dla niektórych Chorwatów przygotowania do Bożego Narodzenia zaczynają się przed Adwentem 25 listopada, czyli Sveta Kata (Dzień św. Katarzyny). Prva adventska nedjelja (lub Niedziela Adwentu) to czwarta niedziela przed Bożym Narodzeniem, kiedy zapala się pierwsza z czterech świec w wieńcu adwentowym.

Mieszkańcy stolicy, Zagrzebia, tradycyjnie lubią odwiedzać drewniane stragany z ręcznie robionymi pamiątkami, pieczonymi kasztanami i grzanym winem.

W Wigilię Chorwaci jedzą „bakalar” (rodzaj suszonego dorsza).

https://jedemdoma.hr/wp-content/uploads/2021/12/bakalar-zlica.jpg

Niemcy

Rodziny w całych Niemczech ustawią wieniec adwentowy z czterema świecami, po jednej na każdy tydzień adwentu. W każdą niedzielę mogą gromadzić się wokół wieńca, śpiewać kolędy i zapalać kolejną świeczkę.

Stollen, który przypomina ciasto owocowe, jest jedną z najstarszych tradycji bożonarodzeniowych w Niemczech. Z kolei kalendarze adwentowe mogą zawierać czekoladowe smakołyki z małymi drzwiczkami dla niemieckich dzieci.

https://www.daringgourmet.com/wp-content/uploads/2018/11/Stollen-1200px.jpg

Węgry

Oprócz wieńców i kalendarzy adwentowych wypełnionych małymi czekoladkami, węgierską tradycją Adwentu są jutrznie. Są to codzienne Msze odprawiane każdego ranka od pierwszej niedzieli Adwentu do pierwszego dnia Bożego Narodzenia.

Klasycznym przysmakiem adwentowym na Węgrzech jest beigli. To walcowane ciasto tradycyjnie nadziewane makiem lub orzechami włoskimi.

Węgrzy to naród kochający muzykę, a w stolicy, Budapeszcie i innych miastach tradycyjnie odbywają się różne koncerty bożonarodzeniowe.

https://budapestcookingclass.com/wp-content/uploads/2022/10/Beigli-Hungarian-poppy-seed-walnut-roll-cake-Christmas-e1666175162991.jpg

Meksyk

Adwent w Meksyku przynosi ceremonie religijne znane jako Las Posadas. To dziewięciodniowa uroczystość upamiętniająca podróż Maryi i Józefa trwa od 16 do 24 grudnia.

Każdego wieczoru w miastach i wioskach w całym Meksyku dziecko przebrane za anioła prowadzi procesję, zwykle złożoną z dzieci. Trafiają do wybranych domów, gdzie nie mają wstępu, ale często otrzymują poczęstunek. Ten zwyczaj występuje również w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych.

https://insidesantafe.com/wp-content/uploads/2015/10/Las-Posadas.jpg

Brak postów do wyświetlenia