Ostatnio na TikToku pojawił się trend filmów dziwiniejszych niż zwykle. Ludzie wykrzykują przypadkowe obelgi i np. dotykają gorących patelni prosto z piekarnika.
Dlaczego? Cóż, wszystko to w imię „poddawania się” natrętnym myślom. Są to myśli, które pojawiają się w naszych głowach znienacka, bez ostrzeżenia.
Co by było, gdybym po prostu wyrzucił telefon przez okno? Co, jeśli powiem coś naprawdę niestosownego w trakcie tego spotkania?
Chociaż wiele filmów na TikToku jest zupełnie beztroskich, niewątpliwym jest, że ludzie odnoszą się do tego pomysłu, ponieważ hashtag #intruisivethoughts został wyświetlony prawie 700 milionów razy!
Jednak doświadczanie natrętnych myśli – jeśli są niepokojące lub przerażające – może być prawdziwym problemem ze zdrowiem psychicznym, który może mieć realny wpływ na Twoje codzienne życie i niebezpieczne konsekwencje.
Dr Riną Bajaj twierdzi, że:„Mamy od 70 000 do 100 000 myśli dziennie i chociaż większość z nich jest automatyczna, możemy również doświadczać natrętnych myśli. Mogą być nagłe i mimowolne i mogą być negatywne lub przerażające”.
I są bardziej powszechne, niż nam się wydaje. „Mogą się zdarzyć większości z nas raz na jakiś czas” – mówi dr Rina. „Na przykład: „Czy zamknąłem drzwi?”, „Czy zostawiłem włączoną prostownicę do włosów? Mogą również zdarzyć się losowo i zupełnie nas zaskoczyć, na przykład: „A co, jeśli zostałbym teraz teraz zaatakowany publicznie?”
Kto doświadcza takich myśli?
Osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami psychicznymi mogą być bardziej podatne na natrętne myśli niż inne. Dr Rina mówi: „Osoby, u których zdiagnozowano zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD), lęk, zaburzenia odżywiania lub zespół stresu pourazowego (PTSD), mogą częściej doświadczać natrętnych myśli”.
Jak te myśli mogą na nas wpływać?
Niektórzy ludzie są w stanie rozpoznać, że natrętne myśli są po prostu przypadkowe i nie odzwierciedlają tego, kim jesteśmy. Jednak nie zawsze jest to łatwe.
„Natrętne myśli mogą przejąć nad nami władzę, gdy przypiszemy im znaczenie” — mówi dr Rina. „Możemy pomyśleć: „Ta myśl oznacza, że jestem złym człowiekiem” lub „Nie mam kontroli nad swoim zachowaniem”.
„Możemy się na nich skupiać lub wielokrotnie je analizować. Mogą również mieć wpływ na nasze funkcjonowanie lub zachowanie, na przykład powodując, że stajemy się bardziej odizolowani społecznie lub oznaczając, że angażujemy się w nadmierne sprawdzanie lub nadmierne planowanie zachowań, jako sposób radzenia sobie z lękiem lub utrzymywania postrzeganej kontroli. Te myśli są zwykle również czymś, czego tak naprawdę nie chcemy robić, ale obawiamy się, że możemy nie mieć kontroli nad naszymi działaniami – co może zwiększyć uczucie strachu i niepokoju”.
Każdy z nas boryka się z natrętnymi myślami.