Joga, pilates, tai chi, qigong – co wybrać?

0
348

Praktyki ciało-umysł oraz uważności są dziś gorącymi tematami, zwłaszcza odkąd pandemia Covid-19 przyniosła ze sobą zwiększony poziom stresu i niepokoju. W Stanach Zjednoczonych do najpopularniejszych ćwiczeń typu ciało-umysł należą joga, pilates, qigong i tai chi. Wszystkie te cztery terapie integrują ruch, ćwiczenia oddechowe i medytację, aby poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne, samoświadomość, a także rozwój duchowy.

Według ekspertów, wszystkie te praktyki mogą poprawić twoją siłę, równowagę, elastyczność, postawę i uważność. Ponadto badania wykazały, że wszystkie lub niektóre mogą mieć pozytywny wpływ na problemy zdrowotne, w tym uzależnienia, choroby płuc, cukrzycę, chorobę Parkinsona, zapalenie stawów i ból pleców.

 
https://img.freepik.com/free-vector/hand-drawn-mindfulness-concept-with-characters_52683-69073.jpg

Na przykład w badaniu opublikowanym w 2017 roku w czasopiśmie Evidenced-Based Complementary and Alternative Medicine, stwierdzono, że qigong poprawia jakość życia, jakość snu, równowagę, siłę uścisku dłoni, elastyczność tułowia, ciśnienie krwi i tętno spoczynkowe. W innym badaniu, opublikowanym w 2013 roku w czasopiśmie Psychiatric Clinics of North America, stwierdzono, że tai chi i qigong zmniejszają depresję, stres, lęki i zaburzenia nastroju.

Zanim spróbujesz określić, która praktyka najbardziej Ci odpowiada, dowiedz się trochę o każdej z nich. Joga to starożytna praktyka związana z hinduizmem. Narodziła się w dzisiejszych Indiach, a następnie została wprowadzona w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Joga łączy różne pozy z technikami oddychania, zwykle w powolnym formacie. Istnieje wiele form jogi, w tym kilka nowoczesnych, jak gorąca joga i joga kozy, ale w USA większość ludzi uczy się hatha jogi, jednej z bardziej podstawowych wersji.

https://u.profitroom.pl/2019-uzdrowisko-wieniec-pl/thumb/1920×810/uploads/Joga/Joga.jpg

Pilates to znacznie nowsza praktyka stworzona przez niemieckiego imigranta Josepha H. Pilatesa, który wprowadził ją do USA w latach dwudziestych XX wieku. Pilates skupia się na rozciąganiu i wzmacnianiu ciała, jednocześnie koncentrując się na oddychaniu i medytacji. Jest to zwykle praktykowane w grupach na matach lub wykorzystując uniwersalne urządzenie do reformowania, które wynalazł Joseph Pilates.

https://images.zwierciadlo.pl/_resource/res/path/be/3c/be3c0588-7a5a-4a33-93d3-40c522666fce_1800x1200

Wielu ekspertów uważa, że qigong który powstał w Chinach, jest praktykowany od tysięcy lat. Podobnie jak joga i pilates, qigong łączy również postawy fizyczne z technikami oddychania i uważnością, ale w sekwencjach płynnych ruchów, które są ogólnie łagodniejsze i wolniejsze. Te ruchy można wykonywać zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, a istnieją tysiące różnych pozycji, które można ze sobą łączyć. Możesz także ćwiczyć qigong jako pojedynczy ruch, który jest powtarzany w kółko, a czasami jest to nawet skupienie się na oddychaniu bez żadnego ruchu.

https://www.haloursynow.pl/img/artykuly/15185_tego-jeszcze-na-ursynowie-nie-bylo-qigong-_1.jpg

Tai chi to wersja qigong i jedna z najpopularniejszych wersji na całym świecie. Podobny do sztuki walki, skupia się na określonych ruchach, które są ze sobą powiązane w ustalonej rutynie i często wykonywane na świeżym powietrzu. Qigong jest prostszy i bardziej adaptacyjny z tych dwóch, skupiając się bardziej na kultywowaniu energii znanej jako chi lub qi, podczas gdy tai chi kładzie większy nacisk na formę fizyczną i wymaga większej dyscypliny.

https://www.natigo.pl/wp-content/uploads/2021/08/pexels-hebert-santos-8461248-1020×600.jpg

Który jest dla Ciebie najlepszy?

„To wszystko są ruchy dla każdego; naprawdę są” – powiedział dr Vincent Minichiello, adiunkt i lekarz medycyny integracyjnej na Uniwersytecie Wisconsin-Madison. „Są to ruchy dla osób, które chcą priorytetowo poruszać ciałem w delikatny i uzdrawiający sposób”.

Bez względu na to, której z tych praktyk ostatecznie spróbujesz, twoje ciało i umysł docenią fakt, że poświęcasz czas na dbanie o siebie, powiedział Minichiello. Ponieważ dbanie o siebie jest niezbędne, a twoje ciało o tym wie – i pragnie tego.

„Nasze ciała cały czas wysyłają nam wiadomości, ale niektórzy ludzie nie słuchają ani nie zwracają uwagi, dopóki nie jest za późno”, powiedziała Jessica Schatz, certyfikowana mistrzyni, instruktorka Pilates i nauczycielka jogi z Los Angeles odnosząc się do problemów, takich jak ból pleców i wrzody. „Nauka potwierdziła fakt, że nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne jest nierozerwalnie związane z naszym zdrowiem fizycznym”.

https://www.natigo.pl/wp-content/uploads/2021/08/pexels-hebert-santos-8461248-1020×600.jpg

Brak postów do wyświetlenia