John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

0
145

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu „Fabelmanowie” kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę. Swoją tegoroczną nominacją Williams ustanowił jeszcze jeden szczególny oscarowy rekord

Kim jest John Williams

John Williams to amerykański kompozytor głównie muzyki filmowej. To on jest twórcą melodii z „Parku Jurajskiego”, „Skrzypka na dachu”, „Szczęk”, „E.T.”, „Gwiezdnych wojen”, czy pierwszych trzech części Harry’ego Pottera. Jego najnowszą kompozycją jest muzyka napisana do najnowszego filmu Stevena Spielberga pt. „Fabelmanowie”, za którą dostał nominacje do Oscara, czym pobił dwa oscarowe rekordy!

Oscarowe rekordy Johna Williamsa

Dzięki nominacji do tegorocznych Oscarów Williams pobił swój własny rekord największej ilości otrzymanych nominacji przez osobę żyjącą, osiągając 53 nominacje. Williams ustępuje tylko firmie Walt Disney, która poprzez swoje różne produkcje zgromadziła łącznie 59 nominacji, zdobywając 22 statuetki.

Williams został też najstarszą osobą, która otrzymała nominację do Oscara. Williams ma obecnie 90 lat. Wcześniej rekord ten należał do Anthony’ego Hopkinsa, który w 2020 roku w wieku 83 lat został nominowany za swoją rolę w filmie „Ojciec” i został najstarszą osobą, która otrzymała Oscara, ponieważ Hopkins wygrał wówczas statuetkę.

John Williams swojego pierwszego Oscara zdobył w 1972 roku za kompozycję do filmu „Skrzypek na dachu”. Następnie zdobył jeszcze cztery statuetki za „Szczęki” (1976), „Gwiezdne wojny” (1978), „E.T.” (1983) i „Listę Schindlera” (1994).

Brak postów do wyświetlenia