Przez wieki ludzie mieszkający w regionie śródziemnomorskim po długich, niespiesznych posiłkach spacerowali, często na rynek, aby zobaczyć sąsiadów i pogawędzić. Chodzenie jest tak integralną częścią tego stylu życia, że jest wymieniane jako podstawa zdrowej diety śródziemnomorskiej.
Badania wykazały, że dieta śródziemnomorska może zmniejszać ryzyko cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu, chorób serca, udaru mózgu i niektórych nowotworów – jednocześnie wzmacniając kości, poprawiając zdrowie mózgu, zapobiegając demencji i depresji oraz pomagając w zdrowej utracie wagi.
Spacer nie musi zajmować dużo czasu. Wystarczy zaledwie od dwóch do pięciu minut po posiłku – wykazuje badanie z 2022 roku w czasopiśmie Sports Medicine.
Wstawanie po posiłku też może pomóc, ale nie tak bardzo, jak stawianie jednej stopy przed drugą, powiedział współautor badania Aidan Buffey, doktorant na wydziale wychowania fizycznego i nauk o sporcie na Uniwersytecie w Limerick w Irlandii.
„Sporadyczne przerwy w ciągu dnia i wstawanie po posiłkach zmniejszyły poziom glukozy średnio o 9,51% w porównaniu z długotrwałym siedzeniem. Jednak średnio natężony spacer w ciągu dnia spowodował większą redukcję glukozy średnio o 17,01% w porównaniu z długotrwałym siedzeniem”
„Sugeruje to, że przerywanie długiego siedzenia z przerwami na stanie i chodzenie w ciągu dnia jest korzystne dla poziomu glukozy” – dodał Buffey.
W opublikowanej w lutym metaanalizie przedstawiono wpływ siedzenia, stania i chodzenia na poziom insuliny i cukru we krwi. Osoby biorące udział w badaniach zostały poproszone o stanie lub chodzenie przez dwie do pięciu minut co około pół godziny przez cały dzień.
Jeśli chodzi o poziom cukru we krwi, stanie było lepsze niż pójście prosto do biurka lub kanapy aby usiąść, ale nie pomogło to obniżyć poziomu insuliny we krwi. Jednak, jeśli ludzie szli na krótki spacer po jedzeniu, ich poziom cukru we krwi wzrastał i spadał bardziej stopniowo, a poziom insuliny był bardziej stabilny niż stojąc lub siedząc.
Eksperci twierdzą, że zapobieganie gwałtownemu wzrostowi poziomu cukru we krwi jest dobre dla organizmu, ponieważ duże skoki i szybkie spadki mogą zwiększać ryzyko cukrzycy i chorób serca. Badania wykazały, że poziom cukru we krwi wzrośnie w ciągu 60 do 90 minut po jedzeniu, więc najlepiej jest ruszyć na mały spacer zaraz po zakończeniu posiłku. Jak pomaga ruch? Mięśnie potrzebują glukozy do funkcjonowania, więc ruch pomaga usunąć cukry z krwiobiegu.
„Ludzie, którzy są aktywni fizycznie przez około 150 minut tygodniowo, mają o 33% mniejsze ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny niż ci, którzy są nieaktywni fizycznie”, zauważa amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.
Zachęcamy aby poświęcić codziennie chociaż 20 minut czasu na umiarkowanie intensywną aktywność fizyczną oraz dwa razy w tygodniu porobić ćwiczenia wzmacniające nasze mięśnie.