Obraz Kandinsky’ego odzyskany przez spadkobierców ofiar Holokaustu ustanowił rekord aukcji

0
60

Obraz rosyjskiego modernisty Wassily’ego Kandinsky’ego, który kiedyś należał do ofiar nazistowskiego Holokaustu, został sprzedany za 37,2 miliona funtów w Sotheby’s w Londynie.

„Murnau mit Kirche II” („Murnau with Church II”; 1910), było najdroższą aukcją nocy, a także nowym rekordem aukcyjnym artysty.

Poprzedni rekord świata w pracy Kandinskyego został ustanowiony w 2017 roku wraz ze sprzedażą jego „Bild mit weissen Linien” za 33 miliony funtów.

„Murnau Kandinskyego zdefiniował sztukę abstrakcyjną dla przyszłych pokoleń” – powiedziała w oświadczeniu Helena Newman, prezes Sotheby’s Europe and Worldwide Head of Impressionist & Modern Art.

„Pojawienie się tak ważnego obrazu – jednego z ostatnich z tego okresu i skali pozostających w rękach prywatnych – to ważny moment dla rynku i dla kolekcjonerów” – powiedziała.

Kandinsky mieszkał ze swoją kochanką Gabriele Münter i przyjaciółmi artystami w Murnau w Bawarii, kiedy malował „Murnau mit Kirche II” – zainspirowany lokalnym krajobrazem podczas wycieczki rowerowej. Münter sama napisała napis na blejtramie obrazu.

http://cdn.cnn.com/cnnnext/dam/assets/230303103755-02-kandinsky-murnau-auction.jpg

Obraz ma długą historię. Został sprzedany na aukcji jako własność z kolekcji wybitnych berlińskich kolekcjonerów, męża i żony Johanny Margarete i Siegberta Sterna, po tym, jak został ostatecznie zwrócony ocalałym spadkobiercom rodziny w zeszłym roku przez Van Abbemuseum w Eindhoven w Holandii.

Rodzinne zdjęcia Sternów przedstawiają Kandinsky’ego wiszącego w jadalni ich domu rodzinnego, w Villa Stern w Poczdamie. Ale po powstaniu nazistów w 1933 roku i śmierci męża dwa lata później, Johanna Margarete uciekła do Holandii i została uznana za bezpaństwowca.

Według dokumentów rodzinnych, Kandinsky – między innymi – został przewieziony do Holandii i przypuszczalnie przekazany handlarzowi, który splądrował żydowskie aktywa w okupowanym kraju przed deportacją i śmiercią Johanny Margarete w Auschwitz w 1944 r. Został później sprzedany Van Abbemuseum przez innego sprzedawcę w 1951 roku.

Mówiąc o jego historii, Newman powiedział, że restytucja obrazu w końcu pozwoliła ludziom „ponownie odkryć miejsce Sternów i ich kolekcji w błyszczącym środowisku kulturalnym Berlina lat 20. XX wieku”.

Dochód ze sprzedaży zostanie podzielony między 13 ocalałych potomków Sterna, a także sfinansuje dalsze badania mające na celu odnalezienie bogatej kolekcji dzieł sztuki ich rodziny, dodano w oświadczeniu.

Kolejną dużą wyprzedażą tego wieczoru był „Dans på stranden (Reinhardt-frisen)” Edvarda Muncha i „Dance on the Beach (The Reinhardt Frieze)”, który został sprzedany za 16,94 miliona funtów.

Brak postów do wyświetlenia