Polski film z nagrodą specjalną jury na festiwalu filmowym w Wenecji

0
101
Obsada filmu "Zielona granica", który walczy o nagrodę na 80. Festiwalu Filmowym w Wenecji (foto: onet)

Za nami 80. Festiwal Filmowy w Wenecji. W tym roku w konkursie głównym brały udział aż dwa polskie filmy. O statuetkę walczyły „Zielona granica” w reż. Agnieszki Holland i „Kobiet z…” duetu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. „Zielona granica” została nagrodzona!

Wielkie wyróżnienie dla polskiego kina! „Zielona granica”, film Agnieszki Holland, został nagrodzony nagrodą specjalną jury w konkursie głównym legendarnego festiwalu filmowego w Wenecji.

Agnieszka Holland, odbierając nagrodę za film „Zielona granica” na festiwalu w Wenecji, powiedziała, że był to film, który nie był łatwy w realizacji, ale po prostu trzeba było go zrobić. To był jej obowiązek.

— To nie był łatwy film do stworzenia, jak mogą sobie niektórzy wyobrazić, niektórzy nie. Dziękuję całej ekipie, producentom, współproducentom. Od 2014 r. trwa kryzys migracyjny w Europie. Jesteśmy tu dzisiaj, a sytuacja wciąż trwa. Ludzie są w lasach, ktoś ich odziera z godności, niektórzy z nich umierają. I to nie tak, że nie mamy zasobów, tylko nie chcemy pomóc.(…) — mówiła ze sceny reżyserka.

„Zielona granica” to historia kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy i nielegalnych „push-backów”. Dla Holland była to trzecia nominacja do nagrody. W przeszłości walczyła o Złotego Lwa z filmami „Olivier, Olivier” (1992) i „Julia wraca do domu” (2002).

CZYTAJ: W 2024 roku na Amazon Prime pojawią się dwa nowe dokumenty o polskich sportowcach!

CZYTAJ: Adam Driver uderza w Netflix i Amazon Prime

Brak postów do wyświetlenia