Sensacyjne znaleziska skał na Marsie. Na planecie było życie?!

Date:

NASA potwierdza, że najnowsze wyniki badań łazika marsjańskiego wskazują na obecność materii organicznych na Marsie! Mars mógł kiedyś być domem dla życia: cząsteczki, które stanowią jego podstawę, znaleziono w prawie każdym kamieniu w kraterze Jezero.

Niedawno pisaliśmy o przełomowej metodzie badań wykorzystanej przy potwierdzeniu najnowszych najstarszych śladów życia na Ziemi, co do której naukowy są przekonani, że będzie pomocna przy badaniu możliwości istnienia życia na Marsie, jeśli łazik Perseverance znajdzie odpowiednie skały w kraterze Jezero. Teraz możemy napisać, że owe skały zostały znalezione, a ich wyniki są sensacyjne!

Obecność w przeszłości życia na Marsie potwierdza prawie każdy kamień z Jezero

Łazik marsjański Perseverance bada Marsa od lutego 2021 roku. Łazik i helikopter Ingenuity przesyłają dane radiowe na Ziemię. Misja realizowana jest z ramienia dziedziny astrobiologii, która szuka życia poza naszą Ziemią i innymi potencjalnie nadającymi się do zamieszkania planetami.

NASA podaje, że znaleziska skalne w kraterze Jezero poddawane są trzem równoległym badaniom. W jednych z badań wykazano, że w prawie każdej ze skał znajdywane są materie organiczne. Co więcej, jedna z analiz wykazała, ze skały miały trzykrotny kontakt z wodą, co miało sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów. Na ten moment nie jest jeszcze wiadome, czy wykryte ślady materii organicznych są pochodzenia biologicznego.

Jak powstał krater Jezero?

Według naukowców krater Jezero powstał w wyniku uderzenia meteorytu, a później został wypełniony wodą. Nie jest jednak jasne, czy trwało to wystarczająco długo, aby rozwinęło się życie. W ustaleniu tego pomoże przebadanie zebranych próbek skał, kiedy zostaną sprowadzone na Ziemię. Na Marsa ma w tym celu zostać wysłany kolejny pojazd, który wystrzeli próbki na orbitę. Tam mają zostać zabrane statkiem kosmicznym i sprowadzone na ziemię – minie zapewne co najmniej dziesięć lat, zanim to nastąpi.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...