Dziś jest Światowy Dzień Hipopotama. Trzeci co do wielkości ssak na ziemi obchodzi swoje święto właśnie 15 lutego. Wiedzieliście, że hipopotamy uważa się za jedne z najbardziej agresywnych zwierząt na ziemi? Z okazji Światowego Dnia Hipopotama przygotowaliśmy parę ciekawostek, których mogliście o nim nie wiedzieć.
Trzeci co do wielkości ssak na ziemi obchodzi swoje święto 15 lutego w Światowy Dzień Hipopotama. Obchody ich dnia są okazją do zwrócenia uwagi na to, że pozostał już tylko jeden żyjący w naturze gatunek: hipopotam nilowy. Oto ciekawostki o tym olbrzymimi ssaku.
- Hipopotamy nilowe to, poza słoniami, największe zwierzęta Afryki. Dorosły samiec może dorosnąć do 5,5 metra długości, a jego waga osiągać nawet 3,5 tony. Samice osiągają do 1,4 tony wagi.
- Hipopotamy mogą osiągnąć prędkość 30 kilometrów na godzinę.
- Hipopotamy mogą wstrzymać oddech przez około siedem minut.
- Hipopotamy są kiepskimi pływakami, choć większość życia spędzają w wodzie. Hipopotamy nie pływają, a chodzą i podskakują.
- Hipopotamy to jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Wynika to w głównej mierze z ich masy i z tego, że żyją w tych samych zbiornikach co krokodyle.
- Hipopotamy to bardzo głośne. Ich krzyki i sapanie mają głośność nawet 115 decybeli.
- By zaznaczyć teren, podczas oddawania kału hipopotamy intensywnie kręcą ogonem, by rozrzucić swoje ekskrementy możliwie jak najdalej. Ma to odstraszyć potencjalne drapieżniki. Zdarza się, choć rzadko, że hipopotamy zabijają się nawzajem.
- Podstawowym zagrożeniem dla hipopotamów jest odcięcie stad od zbiorników słodkiej wody. Grozi im przede wszystkim śmierć z pragnienia.