Światowy Dzień Hipopotama. Oto czego nie wiecie o hipopotamach

0
223

Dziś jest Światowy Dzień Hipopotama. Trzeci co do wielkości ssak na ziemi obchodzi swoje święto właśnie 15 lutego. Wiedzieliście, że hipopotamy uważa się za jedne z najbardziej agresywnych zwierząt na ziemi? Z okazji Światowego Dnia Hipopotama przygotowaliśmy parę ciekawostek, których mogliście o nim nie wiedzieć.

Trzeci co do wielkości ssak na ziemi obchodzi swoje święto 15 lutego w Światowy Dzień Hipopotama. Obchody ich dnia są okazją do zwrócenia uwagi na to, że pozostał już tylko jeden żyjący w naturze gatunek: hipopotam nilowy. Oto ciekawostki o tym olbrzymimi ssaku.

  1. Hipopotamy nilowe to, poza słoniami, największe zwierzęta Afryki. Dorosły samiec może dorosnąć do 5,5 metra długości, a jego waga osiągać nawet 3,5 tony. Samice osiągają do 1,4 tony wagi.
  2. Hipopotamy mogą osiągnąć prędkość 30 kilometrów na godzinę.
  3. Hipopotamy mogą wstrzymać oddech przez około siedem minut.
  4. Hipopotamy są kiepskimi pływakami, choć większość życia spędzają w wodzie. Hipopotamy nie pływają, a chodzą i podskakują.
  5. Hipopotamy to jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Wynika to w głównej mierze z ich masy i z tego, że żyją w tych samych zbiornikach co krokodyle.
  6. Hipopotamy to bardzo głośne. Ich krzyki i sapanie mają głośność nawet 115 decybeli.
  7. By zaznaczyć teren, podczas oddawania kału hipopotamy intensywnie kręcą ogonem, by rozrzucić swoje ekskrementy możliwie jak najdalej. Ma to odstraszyć potencjalne drapieżniki. Zdarza się, choć rzadko, że hipopotamy zabijają się nawzajem.
  8. Podstawowym zagrożeniem dla hipopotamów jest odcięcie stad od zbiorników słodkiej wody. Grozi im przede wszystkim śmierć z pragnienia.

Brak postów do wyświetlenia