Światowy Dzień Ludności. Ile jest dzisiaj osób na ziemi?

0
128
Światowy Dzień Ludności (pngtree)

11 lipca obchodzimy Światowy Dzień Ludności. Święto powstało, aby zwrócić uwagę na problemy ludnościowe. Sprawdziliśmy, ile jest obecnie ludzi na ziemie.

Światowy Dzień Ludności został ustanowiony świętem w 1989 roku przez Radę Zarządzającą UNDP. Miało to miejsce w rocznicę tzw. Dnia Pięciu Miliardów (11 lipca 1987 roku), czyli dnia kiedy liczba ludności na świecie osiągnęła pięć miliardów. Wydarzenie to ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy ludnościowe.

Kiedy ustanawiano Dzień Pięciu Miliardów, na świecie było pięć miliardów osób. Ile jest ludzi na ziemi dzisiaj? Okazuje się, że od 1989 roku, kiedy ustanowiono Światowy Dzień Ludności liczba osób na świecie urosła o trzy miliardy! Obecna populacja wynosi ponad osiem miliardów. Stan światowej populacji można sprawdzać na stronie worldmeter.

Liczba ludności przekroczyła 8 miliardów jesienią 2022 roku. Jako 8-miliardowe dzieci rozpatrywano głównie kandydatury dziewczynki urodzonej na Filipinach (Vinice Mabansag) oraz chłopca, który przyszedł na świat na Dominikanie (Damian Ferrera). Od tej pory wskaźnik stale rośnie. Naukowcy szacują, że dziewięć miliardów możemy osiągnąć w latach 30. lub 40. XXI wieku, a 10 miliardów być może w latach 50.

Pierwszym i najważniejszym problemem demograficznym w skali świata jest systematycznie zwiększająca się liczba ludności, wywołana ogromnym przyrostem naturalnym w krajach Trzeciego Świata. Drugim problemem jest narastanie niekorzystnych zmian w środowisku (perturbacji klimatycznych, degradacji ekosystemów) związanych z chęcią zaspokojenia potrzeb coraz większej liczby mieszkańców Ziemi. Trzecim sprawą jest ograniczenie dostępu do jedzenia w niektórych częściach świata.

CZYTAJ: Channing Tatum dołącza do obsady „Deadpool 3”

CZYTAJ: Co się stanie, jeśli na Wimbledonie będzie padać? Instrukcja

Brak postów do wyświetlenia