Wyrażanie wdzięczności utrzymuje naszą romantyczność przy życiu!

0
81

Pamiętasz, kiedy ostatnio się zakochałeś? Jeśli jesteś jak wielu (zakochanych) ludzi, prawdopodobnie tęsknisz za chwilami z tą osobą — za siedzeniem obok siebie, śmiechem, czy seksem pomiędzy wieloma codziennymi obowiązkami.

Cieszymy się towarzystwem osoby, którą kochamy. Ta preferencja dla czasu spędzonego z kimś, kogo kochamy, nie ogranicza się do ludzi — pojawia się również u norników preriowych i naczelnych. Dodatkowo badania pokazują, że spędzanie czasu z ukochanym partnerem wydaje się być dla nas dobre.

Jednak po latach związku, wielu z nas czuje się stabilnie ze swoim partnerem, a inne priorytety mocno konkurują o nasz czas. Zostajemy do późna w pracy, być może dzieci pojawiają się w naszym życiu lub spędzamy dużo czasu w social mediach, czy przy telewizorze, aby obejrzeć ulubiony program, zamiast iść do łóżka z naszym partnerem. Co by było, gdybyśmy mogli ponownie rozpalić coś co zbliży nas do naszych partnerów, aby odzyskać te skradzione przyjemne minuty?

Lata badań nad ludzkimi zachowaniami sugerują, że jest to trudniejsze, niż się wydaje. Ludzie przyzwyczajają się do nawyków i pomimo naszych najlepszych intencji trudno je zmienić.

Sara Algoe – profesor psychologii i neurologii na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill oraz założyciel i dyrektor The Love Consortium razem ze swoimi współpracownikami wypróbowali podejście pomagające ludziom uzyskać więcej chwil z osobą, którą kochają, pracując z ludzką naturą, zamiast próbować z nią walczyć.

Stwierdzili, że mogą pomóc ludziom wyrażać wdzięczność swojemu partnerowi, kiedy to poczują, a te wyrazy wdzięczności zbliżą pary do siebie, spędzając więcej czasu razem. Dlaczego wdzięczność? To emocja, która przypomina nam przede wszystkim o tym, co lubimy w naszych partnerach.

https://i.4mmp.pl/93jhsErN-dQI_Ap8AIlVZSH–iM=/400×250/smart/img2.papilot.pl/2018/02/istock-50453654_1518191679.jpg

Aby to osiągnąć, opracowali krótką technikę, która pomoże ludziom to pokazać. Uczestnicy badania opracowali plan wyrażenia wdzięczności swojemu partnerowi, kiedy to odczują. Co ważne, nie była to sesja czasochłonna. Było to samodzielne ćwiczenie, które jednorazowo zajęło mniej niż pięć minut tylko jednemu członkowi pary.

Samo wykonanie planu miało pozytywny wpływ — osoby biorące udział w badaniu zdały sobie sprawę, że jest wiele rzeczy, które zrobił ich partner, za które były wdzięczne. Mówili, że są wdzięczni swojemu partnerowi za takie rzeczy, jak głaskanie ich po plecach, rozśmieszanie, prawienie komplementów, słuchanie, gdy coś ich trapi, pomoc w chorobie, spędzanie czasu z rodziną, robienie im posiłku, a nawet wspólne oglądanie sportu.

W pięciotygodniowym eksperymencie odkryto, że owa technika przyniosła realne rezultaty! Uczestniczące pary wydłużyły czas spędzany z ukochaną średnio o około 68 minut dziennie w porównaniu z parami z grupy kontrolnej (która nie była zachęcana do robienia czegokolwiek innego w ciągu pięciu tygodni). Wyrażanie wdzięczności fizycznie zbliżało partnerów do siebie.

Wiadomo, co robili w ciągu tych minut w ciągu 35 nocy, ponieważ o tym opowiedzieli. Pary zgłosiły, że spędzają znacznie więcej czasu razem, śpią w tym samym łóżku lub po prostu przebywają razem w tym samym pokoju, ale robiąc swoje, w porównaniu z parami z grupy kontrolnej.

W niektóre dni było to znacznie więcej niż godzina, a w inne – znacznie mniej. Prawdopodobnie wślizgnęli się w czas, kiedy mogli, np. jedząc razem śniadanie, wracając do domu na czas zamiast pracować do późna w biurze, a czasem spędzając cały dzień razem.

Wdzięczność za rzeczy, które doceniali w swoim partnerze, zbliżała ich do siebie. I nie wymagało to godzin i tygodni szkolenia ani uczenia się całego zestawu nowych umiejętności. To po prostu wznosząca się spirala, którą wprawiła w ruch wdzięczność.

Kiedy odczuwamy wdzięczność, ten mały przypływ emocji zwraca naszą uwagę na to, co kochamy w naszym partnerze i motywuje nas do pokazania mu, że nam też zależy, często poprzez wyrażenie wdzięczności. Z kolei usłyszenie wyrazu wdzięczności sprawia, że słuchacz czuje się dobrze ze sobą i w relacji. W innym badaniu wśród par te dobre uczucia prognozują prawdopodobieństwo spontanicznego pocałowania ich wdzięcznego partnera.

Radosny komfort czasu spędzonego z ukochaną osobą sprawia, że dni stają się szczęśliwsze, a nasze życie zdrowsze. Odzyskanie zawrotnej radości z zakochania może być niemożliwe, ale nie trzeba wiele, aby ponownie odkryć rzeczy, które kochamy w naszym partnerze i wzmocnić nasz związek w tym procesie. Warto pielęgnować własny związek i wyrażać naszym partnerom to za co jesteśmy wdzięczni, rozmawiać o naszych emocjach i spróbować spędzać więcej wspólnego czasu. To wszystko może spowodować, że nasza relacja nigdy nie stanie się monotonna, a pozytywne emocje i bliskość duchowa oraz fizyczna nie zanikną.

Brak postów do wyświetlenia