5 najlepszych miast w Europie do zobaczenia na rowerze

0
68

Rowery mogą być dla podróżnych świetnym sposobem na poznanie miasta. Nie tylko mamy łatwy dostęp do wielu miejsc turystycznych, ale są one dobre dla naszego zdrowia osobistego, finansowego i dla planety.

Poniższe 5 miast w całej Europie należą do najlepszych dla turystów (i mieszkańców), którzy lubią jeździć na rowerze.

Antwerpia, Belgia

https://media.travelbay.pl/images/europa/belgia/antwerpia/antwerpia-1.jpg

Miasto oferuje wspaniałe połączenie zabytków, nowoczesnej architektury, światowej klasy muzeów oraz jednych z najlepszych sklepów i restauracji w Europie. Dodatkowo jest to stosunkowo płaskie i przyjazne dla rowerzystów miasto, które jest otoczone dużą ilością zieleni, zaledwie rzut kamieniem od zabytkowej starówki.

Antwerpia zajmuje 3. miejsce w najnowszym Globalnym Indeksie Miast Rowerowych, a także wysoko w ocenie Rubinovaite.

Berno, Szwajcaria

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/odfk9kpTURBXy8wN2EzMmY2MDE4MzMwY2M2NGViN2YzODUxMmUyOTlhNi5qcGeTlQMAAM0D6M0CNJMJpmU3MDg1OQaTBc0EsM0Cdt4AAaEwAQ/berno-szwajcaria.jpg

To kapitalny pomysł, aby zobaczyć uroczą stolicę tego kraju na rowerze. Istnieją trasy pasujące do każdego poziomu sprawności i zainteresowania zwiedzaniem. Trasa City of Bern prowadzi przez takie dzielnice jak Kirchenfeld (dzielnica muzeów). To 15 kilometrów z około 200-metrową zmianą wysokości wzdłuż trasy.

Trasa UNESCO Tour rozpoczyna się na Starym Mieście w Bernie i prowadzi do Ogrodu Różanego, popularnego miejsca na selfie z zapierającym dech w piersiach widokiem. To 60 kilometrów z wyznaczonymi „łatwymi” warunkami jazdy.

Dla poszukiwaczy mocnych wrażeń, którzy odczuwają potrzebę szybkości, jest trasa zjazdowa w Gurten. Można wjechać kolejką linową na szczyt przed rozpoczęciem szybkiego zjazdu.

Kopenhaga, Dania

https://oskar.com.pl/FileHandler.ashx?FileID=18067&FormatID=66&TimeStamp=20200226132217

Duńczycy są znani z tego, że poważnie traktują swoją kulturę rowerową, a statystyki to potwierdzają. Około 70% posiada rower, według Duńskiego Centrum Wiedzy o Rowerze, a około 45% dojazdów do pracy w rejonie Kopenhagi odbywa się na rowerze.

Pierwsza ścieżka rowerowa w Danii powstała w 1892 roku w Kopenhadze. Dziś stolica ma 385 kilometrów ścieżek rowerowych. Rowerzyści i kierowcy również bezpiecznie korzystają z tej samej jezdni w wielu miejscach. Dzięki duńskim innowacjom projektowym, takim jak zwężone ulice i teksturowane powierzchnie, samochody jeżdżą wolniej.

Dla miłośników designu przygotowano 22-kilometrową trasę, która obejmuje budynki innowacyjnego architekta Bjarke Ingelsa.

Strasburg, Francja

https://www.levelovoyageur.com/doc/photos/photos/al0401/alsace-riquewihr-velo.jpg

Strasburg ma około 600 kilometrów ścieżek rowerowych. Szacuje się, że 16% pracowników dojeżdża do pracy na rowerze.

Co najmniej 6000 rowerów jest dostępnych na stacjach samoobsługowych 24/7. Aplikacja do planowania trasy i nawigacji Komoot sugeruje trasę o długości 19,3 km przez serce Strasburga, która została oceniona jako „łatwa” i zajmuje około godziny. Wije się przez dzielnicę Petite-France położoną wzdłuż kanałów miasta, gdzie nadal stoją domy z muru pruskiego godne Instagrama.

Utrecht, Holandia

https://www.iamexpat.nl/sites/default/files/styles/article_full_custom_user_full_hd_1x/public/bikes-utrecht-netherlands.jpg

Miasto osiągnęło pierwsze miejsce w rankingu Global Bicycle Cities Index i ma do zaoferowania wiele własnych parków, kanałów, muzeów i zabytkowych budynków bez tłumów na poziomie Amsterdamu. A wszystko to połączone ścieżkami rowerowymi.

Miasto liczące około 362 000 mieszkańców miało w 2021 r. 420 kilometrów ścieżek rowerowych. Jest też parking rowerowy na Dworcu Centralnym, z miejscem na 12 500 rowerów.

Brak postów do wyświetlenia