8 pomysłów, jak przetrwać święta Bożego Narodzenia, kiedy ich nie znosisz

0
88

Niezależnie od tego, jak bardzo i dlaczego nie lubisz świąt Bożego Narodzenia, może je przetrwać bez większego szwanku. Oto 8 pomysłów, jak przeżyć święta Bożego Narodzenia, kiedy ich nie znosisz.

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu piękny czas. Okres pojednań, wspólnego pieczenia pierniczków czy obdarowywania najbliższych miłością. Dla równie wielu osób święta Bożego Narodzenia są trudnym okresem, a powodów tego jest tysiące. Niektórzy spędzą je sami. U innych nie będzie kogoś przy stole. Sama zasiądę w tym roku do Wigilii w nieco innym składzie, niż myślałam. Doskonale więc rozumiem, że święta można zarówno kochać, jak i nie znosić. Dlatego przedstawiam wam mini poradnik z pomysłami na to, jak przetrwać święta, kiedy się ich nie znosi.

Ustal regulamin prezentowy i kup sobie prezent

Jeśli stresuje cię kupowanie prezentów dla twoich najbliższych, z którymi spędzasz święta, to porozmawiaj z nimi o ustaleniu regulaminu prezentowego. Ustalcie, czy w ogóle dajcie sobie prezenty. Jeśli tak, to ustalcie np. kwotę, jaką wydajecie na prezenty lub powiedzcie, co chcielibyście dostać. Koniecznie pamiętaj też, żeby niezależnie od wszystkiego, kupić sobie prezent. Doceń siebie i podziękuj sobie w ten sposób za ten mijający rok.

Idź do kina

To prawda, że kina w okresie świątecznym są wypełnione filmami o tematyce bożonarodzeniowej, ale w tym okresie pojawia się też mnóstwo filmów, niemających nic wspólnego z okresem świątecznym – choćby dlatego, że studia filmowe spieszą się, aby je wypuścić przed 1 stycznia, aby kwalifikowały się do przyszłorocznych Oscarów. Jeśli możesz, wybierz kino, które nie znajduje się w centrum handlowym, aby uniknąć zarówno świątecznego przeładowania muzyką, jak i świątecznych tłumów.

Zrób nieświąteczną playlistę muzyczną

Jeśli mdli cię od kolejnej powtórki „Last Christmas” w radiu, to zrób własną nieświąteczną playlistę. Stwórz playlistę do domu, samochodu, a nawet słuchawek dousznych, jeśli naprawdę masz dość „Jingle Bells”. Wybierz Reggae, Calypso, Bollywood lub heavy metal. Jakikolwiek inny gatunek lubisz. Z pewnością łatwo na chwilę zapomnisz, że są święta.

Połącz się z tymi, co też nie znoszą świąt

Spotkaj się z kimś, kto też nie znosi świąt. Podzielicie się tym, dlaczego nie lubicie świąt i razem pośmiejecie. Możesz też pooglądać filmy antyświąteczne — coraz więcej taki nawet na Netflixie — lub poczytać antyświąteczną książkę.

Zjedz ulubione danie

Uwielbiasz pizzę? Zamów ją z dostawą lub samodzielnie przygotuj. Lubisz kebaba lub gyrosa? Zamów z dostawą. Kochasz słodkości? Kup te ulubione lub upiecz samodzielnie. Cokolwiek by to było, pozwól sobie na to. Zjedz to! Chodzi o to, żeby siebie rozpieścić i dopieścić. Nadmiar kalorii spalisz na siłowni.

Idź na siłownię

Kiedy dni są krótki, a za oknem wieczny mróz i ciemność, łatwo o depresję. Idź na siłownię. Ćwiczenia są dobre dla zdrowia i nastroju. Poza tym, gdy wszyscy udają się na świąteczne uroczystości, prawdopodobnie będziesz mieć siłownię tylko dla siebie. Co więcej, spalisz na nie wszystkie zachcianki żywieniowe, na które daje ci przyzwolenie w tym świątecznym czasie.

Ustal granice i naucz się mówić NIE

Jeśli kolacja wigilijna stresuje cię z powodu niezręcznych tematów, o które może zapytać rodzina, a ty nie chcesz o nich rozmawiać, to porozmawiaj z nimi o tym. Spotkajcie się lub zdzwońcie się wcześniej i poproś o nieporuszanie pewnych tematów. Naucz się też mówić NIE. Jeśli w odpowiedni sposób zakomunikujesz, że czegoś nie chcesz lub coś jest dla ciebie mało komfortowe, z pewnością bliscy to zrozumieją.

Medytuj i oddychaj

Korzyści dla mózgu, nastroju i zdrowia z praktyki medytacji są niezaprzeczalne. Nawet pięć minut dziennie lub kilka chwil podczas siedzenia przy biurku przynosi korzyści. Najlepiej zacząć od bardzo małego zobowiązania, które z łatwością może stać się częścią twojej codziennej rutyny. Pamiętaj też o oddechu. Oddychaj powoli i głęboko. Weź kilka głębokich wdechów i powolnych wydechów, szczególnie gdy ktoś cię zdenerwuje. Oddech oczyszcza ciało i umysł i puszcza emocje.

Brak postów do wyświetlenia