Co roku 6 grudnia Święty Mikołaj podrzuca grzecznym dzieciom i dorosłym prezenty w nagrodę za ich dobre sprawowanie. Niegrzecznym zostawia rózgę na przestrogę. Czy sam Mikołaj był grzeczny? Oto kilka ciekawostek o Świętym Mikołaju.
Święty Mikołaj to starszy pan z długą siwą brodą i równie siwymi, co broda włosami. Ubrany jest w czerwone spodnie i płaszcz oraz czerwoną czapkę z białym pomponem. Co roku 6 grudnia wsiada do sań ciągniętych przez zaprzęg reniferów na czele z Rudolfem Czerwononosym i rusza w świat, że odwiedzić wszystkie grzeczny osoby i wręczyć im prezent za dobre sprawowanie.
Choć wciąż trwa dyskusja na temat jego istnienia, bo niewiele z obdarowanych osób go widziało, według historyków Święty Mikołaj istniał naprawdę, ale wyglądał nieco inaczej. Dlatego z okazji zbliżających się Mikołajek, obchodzonych 6 grudnia jako wspomnienie Mikołaja, przyglądnęliśmy się postaci Świętego Mikołaja. Oto kilka ciekawostek o Świętym Mikołaju. Zdradzimy nawet adresy, pod które można słać listy do Świętego Mikołaja.
Święty Mikołaj czy Mikołaj z Miry
Święty Mikołaj to postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle wielu legend roznosi ludziom prezenty za ich dobre uczynki. Jego pierwowzorem jest Święty Mikołaj, biskup Miry, który według legend zmarł 6 grudnia ok. 345 lub 352 roku. Pierwsze wzmianki o Świętym Mikołaju historycy znaleźli jednak dopiero na 200 lat po domniemanej śmierci Mikołaja z Miry w krótkiej opowieści z VI wieku pt. „Stratelatis”.
Święty Mikołaj nie zawsze miał czerwony strój i czapkę z pomponem
Pierwotnie Święty Mikołaj był przedstawiany jako starzec z brodą, w mierze, z pastorałem oraz z workiem prezentów i pękiem rózg. Współczesny wygląd Świętego Mikołaja, który ma siwe włosy i brodę, okulary oraz czerwone spodnie, płaszcz i czapkę zawdzięczamy Coca-Coli. W 1930 roku Coca-Cola wypuściła reklamę stworzoną przez Freda Mizena, w której Święty Mikołaj ma siwe włosy i czerwony strój. Rok później koncern stworzył reklamę, w której podobnie zobrazowano Mikołaja.
Czy Święty Mikołaj był grzeczny?
Pamiętacie, jak rodzice straszyli Was, że jak nie będziecie grzeczni, to Święty Mikołaj nie przyniesie Wam prezentów? Może pamiętacie też, jak Święty Mikołaj pytał, czy byliście grzeczni? Zastanawialiście kiedyś czy Święty Mikołaj był grzeczny? Wypadałoby, żeby był, skoro wymaga tego od nas. Prawda?
Święty Mikołaj słynął z dobroczynności. Według legend Święty Mikołaj sławił się udami i pomocą ubogim. Miał m.in. uratować skazanych na śmierć żołnierzy i ocalić przed wydaniem do domu publicznego córki swojego sąsiada, podrzucając mu w nocy pieniądze, żeby miał ze złego utrzymać rodzinę.
Święty Mikołaj wiele ma imion
Odkąd postać Świętego Mikołaja na dobre weszła w popkulturę, w niektórych rejonach Święty Mikołaj przychodzi 6 grudnia, u innych 24 grudnia, a gdzieniegdzie zarówno 6, jak i 24 grudnia. Sama pamiętam, jak w moim domu pierwotnie mówiło się, że Mikołaj przychodzi 6 grudnia, a pod choinką prezenty zostawia Gwiazdor, a teraz jest mowa wyłącznie o Mikołaju.
To kto w końcu rozdaje prezenty? 6 grudnia jest to Święty Mikołaj. 24 grudnia prezenty rozdaje kilka osób i jest to zależne od regionu. Dla przykładu, na Kujawach i na Kaszubach mówi się, że to Gwiazdor przynosi prezenty pod choinkę. W Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim Aniołek rozdaje upominki. Z kolei na Górnym Śląsku podarunki przynosi Dzieciątko Jezus.
Mikołajki były kiedyś dniem wolnym od pracy!
Tak, to prawda. Niezależnie od tego, kto i kiedy przynosił prezenty, do 1969 roku Mikołajki, czyli 6 grudnia, były świętem i dniem ustawowo wolnym od pracy!
Adres pocztowy Świętego Mikołaja
Częścią Mikołajek jest pisanie listu do Świętego Mikołaja z informacją czy było się grzecznym i co chciałoby się dostać. Istnieją trzy adresy, na które można wysyłać takie listy. Drobak w Norwegii, Rovaniemi w Finlandii i North Pole w Kanadzie. Kod pocztowy to HOH OHO.