Biorąc pod uwagę wciąż szalejący kryzys i wzrost kosztów utrzymania, nie jest zaskoczeniem, że ludzie szukają oszczędności na najbardziej podstawowych czynnościach domowych, zaczynając od ogrzewania, prądu, aż po pranie.
Jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy w domu, pranie może nieoczekiwanie obciążyć budżet gospodarstwa domowego. Według badań, przeciętna pralka zużywa 0,34 x 0,793 = 1,47 zł energii elektrycznej na cykl. Jeśli używasz pralki 220 razy w roku, będzie to kosztować 5,45 zł energii elektrycznej, dlatego też próba oszczędzania na każdym praniu jest istotniejsza niż kiedykolwiek.
W tym miejscu eksperci podzielili się najlepszymi wskazówkami dotyczącymi oszczędzania pieniędzy na praniu, dzięki czemu możesz więcej zaoszczędzić.
1. Ogranicz produkty do prania
Ograniczenie detergentów do prania nie tylko pomaga chronić ubrania przed okropnym gromadzeniem się mydła, ale może również pomóc zaoszczędzić pieniądze. Profesjonalna Pani sprzątająca, Sara San Angelo, powiedziała: „Wystarczy jedna łyżka stołowa do zwykłego wsadu (w pralce) i dwie do dużego wsadu. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy”.
2. Zrób własny proszek do prania
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że możesz samodzielnie zrobić własny detergent do prania w domu! W internecie krąży setki przepisów na różne potrzeby, często z wykorzystaniem rzeczy, które już masz w domu. Co więcej, te domowe środki czyszczące są zwykle również lepsze dla środowiska – spróbuj sam!
3. Pierz w niższych temperaturach
Uzyskanie odpowiedniej temperatury w pralce to coś, z czym wiele osób ma problem. Jest to zwykle o wiele prostsze, niż myślisz. Pranie na zimnym trybie to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i nie mniej skuteczne w czyszczeniu ubrań w wysokich temperaturach. Pranie w 30 stopniach w zupełności wystarczy, aby odświeżyć ubranie i z niego plamy.
4. Zapoznaj się z ustawieniami swojej maszyny
Przed praniem zawsze warto mieć pod ręką instrukcję obsługi pralki, aby móc z niej skorzystać w razie potrzeby.
„Aby sprawdzić, czy pralka jest pełna, sprytną sztuczką jest zmierzenie dłonią szerokości dłoni między górną krawędzią prania a górną częścią bębna – nie można ładować zbyt dużo ubrań, aby odpowiednio uprać swoje rzeczy”.
„Zarówno w przypadku pralki, jak i suszarki bębnowej sprawdź, czy możesz użyć ustawienia opóźnienia, aby umożliwić uruchamianie pralki w porze dnia, która jest dla Ciebie bardziej dogodna i oszczędna”.
Którą z tych rzeczy zastosujecie u siebie? Dajcie znać!