Naukowcy z Gdańska i Chin opracowali nowe podejście do walki z lekoodpornymi bakteriami

0
105

Zespół badawczy z Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu w Tiencin w Chinach potwierdza opracowanie nowego podejścia do walki z bakteriami wysoko odpornymi na leki. Publikację opisującą rezultat prac można przeczytać w periodyku „Chemical Engineering Journal”.

Polsko-chiński zespół badaczy opracował nową metodę walki z bakteriami odpornymi na leki

Lekoodporne bakterie to takie, które są odporne na działanie większości antybiotyków, a ich dostanie się do organizmu, może mieć poważne konsekwencje. Szczególnie groźne są bakterie typu „ESKAPE”, z którymi przegrywają nawet siły obronne organizmu. Naukowcy stale poszukują skutecznej broni w walce z tymi bakteriami i wygląda na to, że opracowali nową skuteczną metodę. W zespole badawczym znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego i badacze z Uniwersytetu w Tiencin w Chinach. Od polskiej strony projektem zarządzał dr hab. Mariusz Grinholc, który jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego.

Chodzi o podejście oparte na metodzie fotodynamicznej

Polscy naukowcy pomagali w pracach nad koncepcją badań, sprawdzeniu skuteczności metody, analizie wyników i przygotowaniu publikacji z opisem prac. Metoda walki z lekoodpornymi bakteriami, którą polscy naukowcy stworzyli we współpracy z chińskimi uczonymi, oparta jest o metodę fotodynamiczną. – Specjaliści z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed z ekspertami z chińskiego Uniwersytetu w Tiencin opisali podejście oparte na metodzie fotodynamicznej. Polega ona na podaniu specjalnego związku, który uczula bakterie na działanie odpowiedniego światła, z pomocą którego później groźne mikroby się niszczy. – czytamy w komunikacie uczelni.

Brak postów do wyświetlenia