Naukowcy z Gdańska i Chin opracowali nowe podejście do walki z lekoodpornymi bakteriami

Date:

Zespół badawczy z Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu w Tiencin w Chinach potwierdza opracowanie nowego podejścia do walki z bakteriami wysoko odpornymi na leki. Publikację opisującą rezultat prac można przeczytać w periodyku „Chemical Engineering Journal”.

Polsko-chiński zespół badaczy opracował nową metodę walki z bakteriami odpornymi na leki

Lekoodporne bakterie to takie, które są odporne na działanie większości antybiotyków, a ich dostanie się do organizmu, może mieć poważne konsekwencje. Szczególnie groźne są bakterie typu „ESKAPE”, z którymi przegrywają nawet siły obronne organizmu. Naukowcy stale poszukują skutecznej broni w walce z tymi bakteriami i wygląda na to, że opracowali nową skuteczną metodę. W zespole badawczym znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego i badacze z Uniwersytetu w Tiencin w Chinach. Od polskiej strony projektem zarządzał dr hab. Mariusz Grinholc, który jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego.

Chodzi o podejście oparte na metodzie fotodynamicznej

Polscy naukowcy pomagali w pracach nad koncepcją badań, sprawdzeniu skuteczności metody, analizie wyników i przygotowaniu publikacji z opisem prac. Metoda walki z lekoodpornymi bakteriami, którą polscy naukowcy stworzyli we współpracy z chińskimi uczonymi, oparta jest o metodę fotodynamiczną. – Specjaliści z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed z ekspertami z chińskiego Uniwersytetu w Tiencin opisali podejście oparte na metodzie fotodynamicznej. Polega ona na podaniu specjalnego związku, który uczula bakterie na działanie odpowiedniego światła, z pomocą którego później groźne mikroby się niszczy. – czytamy w komunikacie uczelni.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...