Banksy odsłonił mural w Ukrainie, w wyzwolonym od Rosjan mieście

0
95

Znany artysta uliczny, Banksy, ujawnił swoje najnowsze dzieło w poście na Instagramie – mural w wyzwolonym ukraińskim mieście Borodianka.

Grafika przedstawia gimnastyczkę balansującą na stercie gruzu z boku budynku zniszczonego przez rosyjskie naloty.

Artysta zamieścił w piątek w mediach społecznościowych trzy zdjęcia tego dzieła z prostym podpisem „Borodyanka, Ukraina”, używając alternatywnej pisowni nazwy miasta.

Doniesienia, że Banksy był obecny w kraju, w którym toczy się wojna, narastały po tym, jak w Borodiance, położonej około 50 km na północny zachód od stolicy, czyli Kijowa, pojawiła się seria murali.

Kolejna grafika przedstawiała mężczyznę przewracanego podczas meczu judo z małym chłopcem.

Z kolei inny mural ukazywał dwoje dzieci używających metalowej pułapki czołgowej jako huśtawki.

Ukraińskie miasto, Borodianka, została szczególnie mocno dotknięta przez rosyjskie naloty na początku inwazji na Ukrainę w lutym, gdzie wiele budynków zostało obróconych w stertę gruzu w wyniku ataków Rosjan.

Przed wojną, miasto to zamieszkiwało 13 000 ludzi, ale większość uciekła po rozpoczęciu wojny, na początku marca bieżącego roku. To, co zostało z Borodianki, po intensywnym ostrzale i niszczycielskich uderzeniach, zostało zajęte przez wojska rosyjskie, które wkroczyły w ostatnich dniach lutego na teren Ukrainy.

Miasto wróciło do Ukraińców 1 kwietnia, a powracający mieszkańcy zastali splądrowane domy i zniszczone sklepy z wybitymi szybami i skradzioną zawartością.

Litera „V” – symbol używany przez Wschodni Okręg Wojskowy Rosji w porozumieniu z literą „Z”, emblemat tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej” Moskwy – została znaleziona wymalowana na budynkach, pojazdach i punktach kontrolnych.

Od tego czasu miasto było przedmiotem odbudowy, a kilka wieżowców zostało zburzonych w wyniku zniszczeń spowodowanych walkami.

Popularny artysta, Banksy, tworząc owe murale wskazał na to, jak niszczycielska i brutalna jest wojna, jednocześnie używając sztuki jako narzędzia wyrazu i rozgłosu. Wymowne murale mają symboliczne znaczenie, które każdy z nas interpretuje w najbardziej przemawiający do niego sposób.

Brak postów do wyświetlenia