Banksy odsłonił mural w Ukrainie, w wyzwolonym od Rosjan mieście

Date:

Znany artysta uliczny, Banksy, ujawnił swoje najnowsze dzieło w poście na Instagramie – mural w wyzwolonym ukraińskim mieście Borodianka.

Grafika przedstawia gimnastyczkę balansującą na stercie gruzu z boku budynku zniszczonego przez rosyjskie naloty.

Artysta zamieścił w piątek w mediach społecznościowych trzy zdjęcia tego dzieła z prostym podpisem „Borodyanka, Ukraina”, używając alternatywnej pisowni nazwy miasta.

Doniesienia, że Banksy był obecny w kraju, w którym toczy się wojna, narastały po tym, jak w Borodiance, położonej około 50 km na północny zachód od stolicy, czyli Kijowa, pojawiła się seria murali.

Kolejna grafika przedstawiała mężczyznę przewracanego podczas meczu judo z małym chłopcem.

Z kolei inny mural ukazywał dwoje dzieci używających metalowej pułapki czołgowej jako huśtawki.

Ukraińskie miasto, Borodianka, została szczególnie mocno dotknięta przez rosyjskie naloty na początku inwazji na Ukrainę w lutym, gdzie wiele budynków zostało obróconych w stertę gruzu w wyniku ataków Rosjan.

Przed wojną, miasto to zamieszkiwało 13 000 ludzi, ale większość uciekła po rozpoczęciu wojny, na początku marca bieżącego roku. To, co zostało z Borodianki, po intensywnym ostrzale i niszczycielskich uderzeniach, zostało zajęte przez wojska rosyjskie, które wkroczyły w ostatnich dniach lutego na teren Ukrainy.

Miasto wróciło do Ukraińców 1 kwietnia, a powracający mieszkańcy zastali splądrowane domy i zniszczone sklepy z wybitymi szybami i skradzioną zawartością.

Litera „V” – symbol używany przez Wschodni Okręg Wojskowy Rosji w porozumieniu z literą „Z”, emblemat tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej” Moskwy – została znaleziona wymalowana na budynkach, pojazdach i punktach kontrolnych.

Od tego czasu miasto było przedmiotem odbudowy, a kilka wieżowców zostało zburzonych w wyniku zniszczeń spowodowanych walkami.

Popularny artysta, Banksy, tworząc owe murale wskazał na to, jak niszczycielska i brutalna jest wojna, jednocześnie używając sztuki jako narzędzia wyrazu i rozgłosu. Wymowne murale mają symboliczne znaczenie, które każdy z nas interpretuje w najbardziej przemawiający do niego sposób.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...