Przełomowa metoda badań ma pomóc ustalić, czy istnieje życie na Marsie

Date:

Ostatnio potwierdzono, że znalezione w 2017 roku w Australii formacje skalne są najstarszymi w historii Ziemi śladami starożytnego życia. Odkryte stromatolity datowane są na prawie 3,5 miliarda lat. Do analizy najstarszych dowód życia na Ziemi wykorzystano przełomową metodę badań, która wykorzystuje obrazowanie 2D i 3D. Naukowcy są przekonani, że metoda ta może pomóc zbadać czy istnieje życie na Marsie.

Potwierdzono odkrycie najstarszych śladów życia na Ziemi

O potwierdzeniu odkrycia najstarszych śladów życia na Ziemi pisaliśmy szczegółowo w tekście To odkrycie naukowców potwierdza, że było już życie na Ziemi 3,5 miliarda lat temu. Przypomnijmy. W 2017 roku w formacji Dresser w Australii Zachodniej znaleziono formacje skalne wyglądające na stromatolity, czyli skamieniałości uznawane za najstarszą formę życia, które powstają na skutek gromadzenia się minerałów i gleby w miejscach tworzonych przez sinice. Skamieniałości znalezione w formacji Dresser poddano wstępnym badaniom, które oszacowały, że mogą mieć one 3,5 miliarda lat. Teraz, po 5 lat od odkrycia i szeregu badań, naukowcy potwierdzili, że skamieniałości znalezione w 2017 roku w Australii są stromatolitami pochodzenia biologicznego.

Metoda badań wykorzystana do analizy skamieniałości z formacji Dresser w Australii pomocna w znalezieniu życia na Marsie

Skamieniałości znalezione w formacji Dresser w Australii poddano wielu rygorystycznym badaniom. Cały proces badawczy oraz wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Geology”. Do zbadania znalezionych formacji skalnych i ustalenia czy są pochodzenia biologicznego wykorzystano metody obrazowania 2D i 3D. Naukowcy sięgnęli po spektroskopię ramanowską, spektroskopię mas sprzężoną z plazmą wzbudzaną indukcyjnie czy też skaningową mikroskopię elektronową.

Zespół badawczy stromatolitów z formacji Dresser jest przekonany, że użyte przez nich metody badań mogą zostać wykorzystane do ustalenia, czy istnieje życie na Marsie. Swoje przekonanie argumentują tym, że gdy w przeszłości formacja Dresser była płytką laguną z matą bakteryjną na dnie, występowały tam warunki bardzo podobne do warunków panujących w kraterze Jezero na Marsie. Naukowcy twierdzą, że można więc przypuszczać, że istniało tam życie, a co za tym idzie, mogą znajdować się tam stromatolity.

Wszystko leży teraz w rękach łazika marsjańskiego Perseverance, który aktualnie bada krater Jezero na Marsie. Jeśli łazik znajdzie odpowiednie formacje skalne, będzie można rozpocząć badania.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...