Odkryto najstarszą angielską monetę. Ma aż 600 lat!

Date:

Odkrycie rzadkiej złotej monety na południowym wybrzeżu Nowej Fundlandii w Kanadzie może podważyć narracje historyczne dotyczące czasu kontaktu Europejczyków w regionie, gdyż odkrywca, John Cabot, przybył na wyspę 70 lat później.

Angielska moneta została znaleziona latem 2022 roku przez Edwarda Hynesa, lokalnego historyka-amatora, który zgłosił ją urzędnikom zgodnie z wymogami ustawy o zasobach historycznych prowincji. 600-letnia moneta pochodzi sprzed pierwszego udokumentowanego kontaktu Europy z Ameryką Północną.

https://dynaimage.cdn.cnn.com/cnn/q_auto,w_1263,c_fill,g_auto,h_711,ar_16:9/http%3A%2F%2Fcdn.cnn.com%2Fcnnnext%2Fdam%2Fassets%2F221114094645-02-newfoundland-coin-discovered.jp

Po konsultacji z Paulem Berrym, byłym kustoszem Muzeum Walut Banku Kanady, moneta została wybita w Londynie w latach 1422-1427. W XV wieku moneta reprezentowałaby znaczną sumę pieniędzy, wyceniana na 1 szylinga i 8 pensów, czyli około 81 dolarów kanadyjskich (61 USD). Wydarzenie jest o tyle niezwykłe, że Europejczycy przybyli na wyspę dopiero w 1497 roku.

Przed tym odkryciemm moneta wybita w latach 90. XIV wieku i znaleziona w 2021 roku w prowincji Cupids Cove Plantation, była uważana za najstarszą angielską monetę, jaką kiedykolwiek znaleziono w Kanadzie.

Ponieważ Berry mówi, że moneta była prawdopodobnie wycofana z obiegu, kiedy została zgubiona, istnieje wiele spekulacji na temat tego, w jaki sposób szlachetna moneta ćwierć złota trafiła do Nowej Fundlandii i Labradoru. Dokładna lokalizacja odkrycia jest utrzymywana w tajemnicy, aby zniechęcić poszukiwaczy skarbów.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...