Adidas łączy siły z muzłumańską grupą spacerowiczów

0
60

W tym tygodniu Adidas połączy siły z grupą pieszych wędrówek, Muslim Hikers, aby przestrzeń na świeżym powietrzu stała się bardziej inkluzywna. Wszystko to dzieje się przed Ramadanem, czyli muzłumańskim miesiącem zadumy i pobożności – świętym czasem dla muzłumanów.

W Wielkiej Brytanii, jednym z najbardziej popularnych i polecanych szlaków do wędrówek jest Peak District – i to właśnie to miejsce zostało wzbogacone o znaki prowadzące do Mekki, gdzie dodatkowo uruchomiono nową matę modlitewną.

Globalny sprzedawca sprzętu sportowego, Wiggle, Adidas Terrex, który oferuje specjalistyczną odzież przeznaczoną do aktywności na świeżym powietrzu, ściśle współpracował z muzłumańskimi turystami, aby zidentyfikować przeszkody, jakie napotykają podczas wędrówek.

Muslim Hikers, bo o nich mowa, to społeczna grupa spacerowa założona w 2020 roku z przesłaniem, aby zachęcić muzłumanów do wyjścia na zewnątrz, do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Choć kompania powstała z myślą o konkretnej grupie społecznej, wszyscy są mile widziani – każdego zapraszają do aktywnego spędzenia czasu.

Mniejszości etniczne stanowią zaledwie 1% osób odwiedzających parki narodowe, a przegląd różnorodności zlecony przez Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (Defra) wykazał, że chociaż osoby należące do mniejszości etnicznych ceniły naturalne środowisko wsi, czuły się wykluczone w czymś, co było postrzegane jako „wyłącznie angielskie środowisko”.

Niestety, muzłumańscy wędrowcy spotkali się z nieprzyjemną reakcją w internecie, wobec czego po wędrówce w Boże Narodzeine w 2021 roku, zostali oskarżeni o „niewłaściwe spacerowanie”.

Teraz działalność wspierająca muzłumanów na wsi, uległa poszerzeniu – a nowa kampania koncentruje się na ułatwianiu modlitwy na świeżym powietrzu.

Muzułmanie modlą się w kierunku Mekki do pięciu razy dziennie, dlatego wzdłuż Cave Dale w Derbyshire wprowadzono znaki wskazujące na święte miasto.

Oprócz tego, na stronie internetowej Wiggle, pojawi się nowa mata modlitewna, zaprojektowana przez muzułmańskiego rzemieślnika siódmego pokolenia. Mata została wykonana tak, aby wytrzymać warunki zewnętrzne – w czterech rogach znajdują się kieszenie, w które można włożyć kamienie, aby utrzymać matę w pozycji leżącej. Ponadto, są bardzo kompaktowe i wodoodporne, więc można schować je do plecaka.

Obecnie 100 mat modlitewnych zostało przekazanych muzułmańskim wędrowcom w ramach partnerstwa.

„Współpraca z Wiggle i adidas TERREX pozwoliła nam zrobić ogromny krok we właściwym kierunku, jeśli chodzi o promowanie integracji na świeżym powietrzu” – powiedział Haroon Mota, założyciel Muslim Hikers. „Maty i znaki modlitewne ułatwiły nam w społeczności muzułmańskiej robienie tego bez martwienia się o praktyczną stronę modlitwy”.

Brak postów do wyświetlenia