Archeolodzy znajdują tawernę sprzed 5000 lat…w tym resztki jedzenia!

0
81

Archeolodzy w Iraku odkryli starożytną tawernę datowaną na 2700 lat p.n.e. Naukowcy pracujący w starożytnym mieście Lagasz odkryli, że pub, ukryty zaledwie 19 cali pod powierzchnią, był podzielony na jadalnię na świeżym powietrzu i pokój zawierający ławki, piekarnik, starożytne resztki jedzenia, a nawet lodówkę.

Początkowo znaleźli się na otwartym dziedzińcu, obszarze trudnym do wykopania. Po powrocie na tajemniczy dziedziniec kilka miesięcy później, jesienią 2022 roku, kierownik terenowy, Sara Pizzimenti z Uniwersytetu w Pizie, poszerzyła wykop. Następnie zespół odkrył przemysłowy piekarnik, starożytną „lodówkę” odprowadzającą wilgoć, która utrzymywała żywność w chłodzie, oraz dziesiątki stożkowych misek, z których wiele zawierało resztki ryb, ujawniając przeznaczenie dziedzińca jako jadalnię na świeżym powietrzu.

Starożytna lodówka:

https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/EG.FM14IahRM9PRkcXHniw–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTcwNTtoPTY3Mw–/https://media.zenfs.com/en/miami_herald_mcclatchy_975/0bf39c775c25b2bb5b807d2d0f0d3af7

Lagasz, obecnie miasto al-Hiba, było jednym z najstarszych i największych miast w południowej Mezopotamii – zamieszkiwanym od piątego tysiąclecia do połowy drugiego tysiąclecia p.n.e i obejmującym obszar prawie dwóch mil kwadratowych.

Poprzednie wykopaliska koncentrowały się na architekturze religijnej i zrozumieniu elit, ale Holly Pittman, dyrektor Projektu Archeologicznego Lagash i kurator sekcji Bliskiego Wschodu w Penn Museum, podczas ostatnich wykopalisk skoncentrowała się na obszarach nieelitarnych, aby zapewnić szersze zrozumienie starożytnych miasta.

Odkrycie tawerny potwierdza perspektywę Pittman i jej zespołu, że społeczeństwo nie było zorganizowane tylko przez elity i zniewolonych ludzi – poprzedni dominujący pogląd – ale obejmowało starożytną klasę średnią.

„Fakt, że masz publiczne miejsce spotkań, gdzie ludzie mogą usiąść, napić się piwa i zjeść gulasz rybny, nie oznacza, że pracują pod tyranią królów” – powiedział Goodman, archeolog z University of Pennsylvania.

Brak postów do wyświetlenia