Po nowym odkryciu, Jowisz ma teraz 92 księżyce!

0
100

Astronomowie zaobserwowali 12 dodatkowych księżyców krążących wokół Jowisza, zwiększając całkowitą liczbę potwierdzonych księżyców do 92.

Odkrycia dokonano podczas obserwacji astronoma Scotta Shepparda z Carnegie Institution for Science i jego zespołu. Użyli Teleskopu Subaru na Hawajach we wrześniu 2021 r. oraz kamery ciemnej energii umieszczonej na teleskopie Blanco w międzyamerykańskim obserwatorium Cerro Tololo w Chile w sierpniu 2022 r. Kamera ciemnej energii może badać niebo w poszukiwaniu słabych obiektów.

Jowisz i jego naturalne satelity znajdowały się w jednej linii z bardziej odległymi celami, których Sheppard i jego zespół poszukiwali w Pasie Kuipera, pierścieniu lodowych obiektów krążących wokół Słońca, który znajduje się za orbitą Neptuna na skraju Układu Słonecznego.

„Nieoczekiwanie znaleźliśmy nowe księżyce wokół Jowisza, podczas gdy nasze główne badanie dotyczyło planet w zewnętrznym Układzie Słonecznym poza Plutonem” – powiedział Sheppard.

https://naukawpolsce.pl/sites/default/files/styles/juicebox_medium/public/201807/igrafika_20180718_04.jpg?itok=t1McWOj9

Dalsze obserwacje 12 nowych księżyców trwały około roku, a zespół wykorzystał Teleskop Magellana w Chile do przeprowadzenia tych prac.

Żaden z księżyców nie ma jeszcze nazw, odkąd właśnie ogłoszono ich odkrycie, ale Minor Planet Center przypisze każdemu numer w nadchodzących miesiącach.

Zespół Shepparda ma talent do znajdowania księżyców wokół planet olbrzymów w naszym Układzie Słonecznym.

„W sumie byliśmy częścią 70 odkryć księżycowych wokół Jowisza. W przypadku innych planet są to 43 odkrycia na Saturnie, 2 na Uranie i 1 na Neptunie”.

Saturn ma 83 księżyce, Uran 27, a Neptun 14.

„Uważamy, że zarówno Uran, jak i Neptun również mają dużą liczbę małych księżyców, ale te planety są jeszcze bardziej odległe, więc jeszcze trudniej jest wykryć mniejsze księżyce wokół tych planet” – powiedział Sheppard.

Brak postów do wyświetlenia