Asteroida eksplodowała nad kanałem La Manche, tworząc błyski widoczne w Paryżu i Walii!

0
53

Asteroida eksplodowała nad kanałem La Manche po wejściu w ziemiską atmosferę.

Stwierdzono, że mała asteroida stała się „spadającą gwiazdą” tworząc wybuch powietrza podczas eksplozji.

Obecnie nazywana Sar2667, 1-metrowa asteroida była widoczna z większości południowej Anglii i Walii oraz…nawet w Paryżu! Wydarzenie, znane jako „wybuch”, było dopiero siódmym przypadkiem w historii, kiedy z góry przewidziano uderzenie asteroidy.

Użytkownicy mediów społecznościowych udostępnili nagranie skały rozświetlającej niebo na Twitterze i Facebooku.

Europejska Agencja Kosmiczna napisała na Twitterze, że jest to „oznaka szybkiego postępu w globalnych możliwościach wykrywania asteroid”.

Agencja przewidywała wcześniej, że obiekt miał „bezpiecznie uderzyć” w ziemską atmosferę w pobliżu Rouen we Francji.

Międzynarodowa Organizacja Meteorów stwierdziła, że ​​obiekt wleciałby około 4 km od francuskiego wybrzeża i wywołałby efekt „kuli ognia”.

Ostatnia asteroida, która miała wejść w ziemską atmosferę z wyprzedzeniem, była widziana na niebie nad Ontario w Kanadzie w listopadzie ubiegłego roku.

Amerykański fizyk i specjalista od wybuchów Mark Boslough z Los Alamos National Laboratory powiedział, że chociaż „wybuchy tej wielkości zdarzają się gdzieś kilka razy w roku”, są one „rzadko wykrywane z wyprzedzeniem”.

Pan Boslough dodał, że po raz pierwszy w historii zdarzyło się to „na zaludnionym obszarze z wystarczającym ostrzeżeniem, aby uzyskać dane”.

Przed uderzeniem ekspert ostrzegł, że jeśli są to meteoryty, prawdopodobnie spadną w okolice Royville we Francji.

Brak postów do wyświetlenia