Kim jest zwyciężczyni Eurowizji 2023, Loreen?

0
196

Podczas sobotniego finału Eurowizji 2023, o zwyciężczyni dowiedzieliśmy się kilku rzeczy. Po pierwsze – jest Szwedką. Po drugie – nosi niesamowicie długie paznokcie. Po trzecie, dwukrotnie zwyciężyła Eurowizję, jednocześnie stając się pierwszą kobietą w historii, która wygrała konkurs więcej niż raz!

Przyjrzyjmy się nieco bliżej karierze piosenkarki.

Być może nie wszyscy wiedzą, ale radiowy hit Euphoria, który wszyscy nuciliśmy 10 lat temu (i robimy to do dziś), jest przebojem Loreen. Szwedka właśnie dzięki niemu po raz pierwszy wygrała konkurs Eurowizji.

Pełne imię Loreen to Lorine Zineb Nora Talhaoui – kobieta jest szwedzką supergwiazdą, którą uwielbiają ludzie na całym świecie.

Dorastała w Västerås, mieście w środkowej Szwecji, nad brzegiem jeziora Mälaren, gdzie spędziła również większość swojego życia.

Pierwszym występem Loreen w świecie showbiznesu był udział w Idolu w 2004 roku – pierwszej wersji szwedzkiej wersji Pop Idol, gdzie zajęła czwarte miejsce.

Wiele lat później, pracując jako producentka i reżyserka szwedzkich reality show, pojawiła się na Melodifestivalen 2011 z piosenką My Heart Is Refusing Me, która znalazła się w pierwszej dziesiątce hitów w Szwecji.

Potem przyszedł rok 2012. Wielki rok, w którym Loreen wybrano do reprezentowania Szwecji na Eurowizji, gdzie bezapelacyjnie zmiotła konkurencję i wygrała konkurs tanecznym, chwytliwym utworem Euphoria.

Piosenka wygrała konkurs z łączną notą 372 punktów i stała się hitem list przebojów na całym świecie. Euphoria zajęła trzecie miejsce na brytyjskiej oficjalnej liście singli, sprzedając 62 148 kopii w pierwszym tygodniu.

Po sukcesie Euphoria, Loreen wydała swój pierwszy album zatytułowany Heal. Heal stał się platynową płytą w kraju artystki – w Szwecji.

Jej drugi album, Ride, ukazał się pięć lat później, w 2017 roku, osiągając 31. miejsce na szwedzkich listach przebojów.

Oprócz muzyki, Loreen zadebiutowała jako aktorka w JJ+E, szwedzkim filmie z 2021 roku.

Oprócz swoich referencji w showbiznesie, gwiazda jest również aktywna politycznie. Pełniła funkcję ambasadora Szwedzkiego Komitetu ds. Afganistanu i patronki Światowej Nagrody dla Dzieci.

W 2023 roku, Loreen po raz drugi wygrała konkurs Eurowizji z utworem Tattoo i choreografią, która zaczarowała odbiorców na całym świecie.

https://www.youtube.com/watch?v=BE2Fj0W4jP4

Brak postów do wyświetlenia