Bajkowy ślub królowej Elżbiety i księcia Filipa od wewnątrz: od napięć wojennych, po 9-stopniowy tort!

Date:

Poznali się jako nastolatkowie i cieszyli się 73-letnim stażem małżeństwa! Historia miłosna królowej Elżbiety II i księcia Filipa jest naprawdę niezwykła.

Szczególnie pamiętnym wydarzeniem w ich niezwykle trwałym związku, był ich królewski ślub. Odbył się 20 listopada 1947 r., podczas którego 21-letnia księżniczka Elżbieta złożyła przysięgę małżeńską 26-letniemu wówczas księciowi Grecji i Danii.

Zobaczmy, jak wyglądał ten romantyczny dzień ślubu zmarłej monarchini i księcia Edynburga.

Ich wielki dzień nadszedł 13 lat po tym, gdy pierwszy raz się poznali. Miało to miejsce w 1934 roku na ślubie kuzynki Filipa, greckiej księżniczki Mariny. Nastolatkowie utrzymywali kontakt listowny, aż w 1946 roku potajemnie się zaręczyli. Spekuluje się, że prawdopodobnie odłożyli ogłoszenie tej wiadomości do 1947 roku, kiedy ojciec Elżbiety, Jerzy VI, dał im pozwolenie na ślub.

Z tego tytułu, Filip zrzekł się greckiego obywatelstwa i wobec tego przyjął nazwisko rodowe, stając się porucznikiem Philipem Mountbattenem.

W dniu swojego ślubu, księżniczka Elżbieta, ubrana w pięknie haftowaną suknię Normana Hartnella, przybyła do Opactwa Westminsterskiego w irlandzkim autokarze ze swoim ojcem, królem Jerzym VI. Ponieważ jej ślub miał miejsce w momencie, gdy po drugiej wojnie światowej obowiązywały jeszcze środki oszczędnościowe w Wielkiej Brytanii, Elżbieta zasłynęła z oszczędzania kuponów żywnościowych na zakup materiałów potrzebnych do uszycia jej sukni.

„Księżniczka Elżbieta ze swoją cudowną cerą i książę Filip, tak zabójczo przystojny oficer marynarki. Wyglądał na zachwyconego, ona była wniebowzięta. Naprawdę byli parą marzeń” – powiedziała druhna Lady Pamela Hicks dla Telegraph.

Ślubna stylizacja panny młodej, która obejmowała dwurzędowy naszyjnik z pereł królewskich, nie byłaby kompletna bez oszałamiającej tiary. Księżniczka Elżbieta nosiła tiarę z frędzlami królowej Marii, składającą się z 47 diamentowych sztabek wykonanych z kamieni wziętych z naszyjnika, który królowa Maria podarowała królowej Wiktorii. Tiara z frędzlami, przekazana matce księżniczki Elżbiety w 1936 roku, została wypożyczona młodej księżniczce jako element zwany „coś pożyczonego” w kontekście jej stroju ślubnego.

Ponad 2000 gości pojawiło się w najlepszych futrach i klejnotach, aby wziąć udział w spektakularnych zaślubinach, które były transmitowane przez BBC Radio do 200 milionów ludzi na całym świecie.

Przyjęcie weselne odbyło się w Pałacu Buckingham, gdzie gościom wręczono bukiety białego wrzosu i mirtu jako upominki. Tort weselny był wielkim wydarzeniem, miał 9 pięter, ważył 22 kilogramy i składał się z czterech poziomów. Wykonane ze składników otrzymanych od Australijskich Przewodniczek ciasto zostało pocięte mieczem Filipa. Jedna warstwa została zachowana do chrztu księcia Karola, a druga została odesłana do Australii w ramach podziękowania.

Księżniczka Elżbieta i książę Filip spędzili miesiąc miodowy w Hampshire w Anglii, w historycznym domu na Broadlands należącym do wuja Filipa, Lorda Mountbattena, oraz w Birkhill w posiadłości Balmoral.

Niemal dokładnie rok po złożeniu ślubów Elżbieta i Filip 14 listopada 1948 roku powitali na świecie pierwsze z czworga swoich dzieci, księcia Karola. Niecałe pięć lat później młoda księżniczka została ogłoszona królową.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

Alec Baldwin z formalnym zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci na planie „Rust”

Aktor Alec Baldwin i osoba nadzorująca rekwizyty na planie zostali formalnie oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci w wyniku śmiertelnego postrzelenia operatorki na planie filmowym produkcji "Rust".

Jennifer Lopez pokochała ubrania polskiej projektantki! Zobaczcie zdjęcia!

Jennifer Lopez pokochała ubrania polskiej projektantki! Włożyła sukienkę Magdy Butrym.

Tramwaj na Jagodno? Wrocław zdecydował w sprawie wieloletniego konfliktu

Jagodno to dzielnica Wrocławia, która od lat czeka na obiecany tramwaj i doczekać się nie może. Wszystko przez problem z zaprojektowaniem krzyżowania się potencjalnej linii tramwajowej z linią kolejową.

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w leczeniu łysienia

Naukowcy od lat szukają trwałego rozwiązania w walce z łysieniem i właśnie dokonali przełomowego odkrycia, które pomoże im w leczeniu.