Bajkowy ślub królowej Elżbiety i księcia Filipa od wewnątrz: od napięć wojennych, po 9-stopniowy tort!

0
315

Poznali się jako nastolatkowie i cieszyli się 73-letnim stażem małżeństwa! Historia miłosna królowej Elżbiety II i księcia Filipa jest naprawdę niezwykła.

Szczególnie pamiętnym wydarzeniem w ich niezwykle trwałym związku, był ich królewski ślub. Odbył się 20 listopada 1947 r., podczas którego 21-letnia księżniczka Elżbieta złożyła przysięgę małżeńską 26-letniemu wówczas księciowi Grecji i Danii.

Zobaczmy, jak wyglądał ten romantyczny dzień ślubu zmarłej monarchini i księcia Edynburga.

Ich wielki dzień nadszedł 13 lat po tym, gdy pierwszy raz się poznali. Miało to miejsce w 1934 roku na ślubie kuzynki Filipa, greckiej księżniczki Mariny. Nastolatkowie utrzymywali kontakt listowny, aż w 1946 roku potajemnie się zaręczyli. Spekuluje się, że prawdopodobnie odłożyli ogłoszenie tej wiadomości do 1947 roku, kiedy ojciec Elżbiety, Jerzy VI, dał im pozwolenie na ślub.

Z tego tytułu, Filip zrzekł się greckiego obywatelstwa i wobec tego przyjął nazwisko rodowe, stając się porucznikiem Philipem Mountbattenem.

W dniu swojego ślubu, księżniczka Elżbieta, ubrana w pięknie haftowaną suknię Normana Hartnella, przybyła do Opactwa Westminsterskiego w irlandzkim autokarze ze swoim ojcem, królem Jerzym VI. Ponieważ jej ślub miał miejsce w momencie, gdy po drugiej wojnie światowej obowiązywały jeszcze środki oszczędnościowe w Wielkiej Brytanii, Elżbieta zasłynęła z oszczędzania kuponów żywnościowych na zakup materiałów potrzebnych do uszycia jej sukni.

„Księżniczka Elżbieta ze swoją cudowną cerą i książę Filip, tak zabójczo przystojny oficer marynarki. Wyglądał na zachwyconego, ona była wniebowzięta. Naprawdę byli parą marzeń” – powiedziała druhna Lady Pamela Hicks dla Telegraph.

Ślubna stylizacja panny młodej, która obejmowała dwurzędowy naszyjnik z pereł królewskich, nie byłaby kompletna bez oszałamiającej tiary. Księżniczka Elżbieta nosiła tiarę z frędzlami królowej Marii, składającą się z 47 diamentowych sztabek wykonanych z kamieni wziętych z naszyjnika, który królowa Maria podarowała królowej Wiktorii. Tiara z frędzlami, przekazana matce księżniczki Elżbiety w 1936 roku, została wypożyczona młodej księżniczce jako element zwany „coś pożyczonego” w kontekście jej stroju ślubnego.

Ponad 2000 gości pojawiło się w najlepszych futrach i klejnotach, aby wziąć udział w spektakularnych zaślubinach, które były transmitowane przez BBC Radio do 200 milionów ludzi na całym świecie.

Przyjęcie weselne odbyło się w Pałacu Buckingham, gdzie gościom wręczono bukiety białego wrzosu i mirtu jako upominki. Tort weselny był wielkim wydarzeniem, miał 9 pięter, ważył 22 kilogramy i składał się z czterech poziomów. Wykonane ze składników otrzymanych od Australijskich Przewodniczek ciasto zostało pocięte mieczem Filipa. Jedna warstwa została zachowana do chrztu księcia Karola, a druga została odesłana do Australii w ramach podziękowania.

Księżniczka Elżbieta i książę Filip spędzili miesiąc miodowy w Hampshire w Anglii, w historycznym domu na Broadlands należącym do wuja Filipa, Lorda Mountbattena, oraz w Birkhill w posiadłości Balmoral.

Niemal dokładnie rok po złożeniu ślubów Elżbieta i Filip 14 listopada 1948 roku powitali na świecie pierwsze z czworga swoich dzieci, księcia Karola. Niecałe pięć lat później młoda księżniczka została ogłoszona królową.

Brak postów do wyświetlenia