Święty Mikołaj za granicą. Tradycje zagraniczne z okazji Mikołajek

0
141

Nadszedł w końcu ten jeden dzień w roku, na który czeka każde dziecko. Jest 6 grudnia, mamy Mikołajki. W Polsce oznacza to prezenty od Świętego Mikołaja, jeśli było się grzecznym. Sprawdziliśmy, jak obchodzone są Mikołajki za granicą.

Włochy

Włoskim odpowiednikiem Świętego Mikołaja jest złośliwa czarownica na miotle, którą włosi nazywają La Befana. Czarownica przychodzi do dzieci w nocy z 5 na 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli. Tych, którzy byli grzeczni, obdarowuje prezentami. Tym, którzy byli niegrzeczni, zostawia w skarpecie czosnek, cebulę lub popiół. Chcąc udobruchać czarownicę, przed snem należy zostawić jej na stole cytrusy i lampkę wina. Według legendy złośliwa czarownica chciała powitać Jezusa, ale zabłądziła i teraz wrzuca prezenty przez komin każdego domu, licząc, że jest tam mały Jezus.

Hiszpania

W Hiszpanii dzieci również dostają prezenty dopiero w święto Trzech Króli i to właśnie Trzej Królowe, Los Reyes Magos, roznoszą podarunki. Żeby ich udobruchać, należy zostawić przy oknie lub na parapecie marchewkę dla ich wielbłądów.

Holandia

Holenderskie dzieci spotykają się ze Świętym Mikołajem już w listopadzie. Sinterklaas przybywa do Holandii statkiem parowym w pierwszą sobotę po dniu świętego Marcina i rusza w podróż po całym kraju, żeby dowiedzieć się, kto był grzeczny. W swojej podróży odwiedza nawet parę książęcą. Od momentu przybycia Sinterklaas do Holandii dzieci mogą każdego wieczoru przed pójściem spać, ustawić buty przy kominku, aby następnego ranka znaleźć w nich małe podarunki (głównie drobne słodycze), pod warunkiem że były grzeczne. Natomiast wieczorem 5 grudnia Sinterklaas przynosi dzieciom, które były przez cały rok posłuszne, paczkę z okazałym prezentem.

Niemcy

W Niemczech 6 grudnia dzieci spotykają się z czarownicą o ogromnych stopach i olbrzymim nosie. Frau Berta lub też Weinachtsmann, czyli świąteczny gość, wlatuje do domu przez komin i zostawia dzieciom prezenty pod poduszką, pod schodami lub na parapetach. Tych, którzy byli niegrzeczni, straszy po nocach. Frau Berta odwiedza niemieckie domy 6 grudnia i w Wigilię.

Francja

Francuskie dzieci dostają prezenty w sylwestra. Przynosi je Dame Abonde. Ta dobra wróżka odwiedza grzeczne dzieci w czasie snu. Upominki przynosi także Pre Noel. Prezenty pomaga dostarczyć Mikołajowi jego przyjaciel – Pre Fouettard, który doskonale wie, jak zachowywało się dziecko przez ostatni rok i na jaki prezent zasługuje. Można też dostać prezent od świętego Marcina, który rozdaje podarunki, ponieważ kiedyś zgubił osła i grupka dzieci pomogła mu go odnaleźć, za co nagrodził je ciasteczkami. Na pamiątkę tego zdarzenia rokrocznie dzieci zabierają na wydmy lampiony i wraz ze św. Marcinem udają się na ulice miast, gdzie dostają przepyszne bułeczki. 

Czechy

Święty Mikołaj nazywa się w Czechach Mikulas i pojawia się 6 grudnia. W towarzystwie anioła i czarta zsuwa się po złotej nici, rozciągniętej między niebem i ziemią i zostawia po cichu prezenty.

Wielka Brytania

Święty Mikołaj, który w Wielkiej Brytanii jest znany jako Santa Claus lub Father Christmas przychodzi do Brytyjczyków w nocy z 24 na 25 grudnia. Pierwszy dzień świąt Brytyjczycy rozpoczynają więc od zebrania się pod choinką i sprawdzenia, jakie dostali prezenty. 24 grudnia przed pójściem spać dzieci zostawiają dla Santa Claus specjalną babeczkę bożonarodzeniową nadziewaną bakaliami i marchewkę dla renifera.

Stany Zjednoczone

Santa Claus odwiedza grzeczne dzieci w Stanach Zjednoczonych w nocy z 24 na 25 grudnia. Przeciska się przez komin, częstuje się zostawionymi specjalnie dla niego pierniczkami i mlekiem lub kakao i zostawia upominki pod choinką, lub w skarpetach. Dzieci otwierają prezenty zaraz po przebudzeniu 25 grudnia.

Norwegia

W Norwegii prezenty rozdaje skrzat Julenisses, co uwielbia płatać dzieciom figle. Jego ulubionym psikusem jest zabieranie prezentów. Na szczęście dzieci znalazły na niego sposób. Julenisses nie zabierze im zabawek, jeśli zostawią mu pod choinką miseczkę z owsianką, której same wcześniej obowiązkowo spróbowały.

Szwecja

W Szwecji początkowo nie rozdawano prezentów. Juletomte początkowo jedynie pilnował domu w wigilię. W XIX wieku przemienił się jednak z brzydkiego trolla w krasnala i zaczął zostawiać dzieciom prezenty w skarpetkach z karteczkami z wierszowanymi zagadkami.

Brak postów do wyświetlenia