Co twoja pozycja do spania mówi o zdrowiu Twoim i Twojego partnera?

0
68

Jaka jest Twoja ulubiona pozycja do spania z partnerem? Lubicie spać daleko od siebie, zwróceni twarzami czy na łyżeczkę?

Niezależnie od osobistych wyborów, pozycje do spania mogą wiele powiedzieć zarówno o partnerach i ich związku, jak i o ich samych. Oprócz tego, pozycje do spania mogą mieć również wpływ na ogólny stan zdrowia!

Alison Jones, ekspertka ds. snu w firmie Sealy produkującej materace, mówi, że jeśli chodzi o sen, dzielenie łóżka z partnerem przynosi wiele korzyści. Te dobre strony obejmują utrzymywanie ciepła w chłodniejszych miesiącach i otrzymywanie wystarczającej uwagi od drugiej osoby, co poprawia nastrój.

Jednak niektóre z tych pozycji, mogą mieć również negatywny wpływ na zdrowie.

„Postawa, którą utrzymujemy podczas snu, utrzymuje się przez kilka godzin, co oznacza, że ​​wynik niewygodnej pozycji lub przykładania zbyt dużego ciężaru do jednego obszaru, może mieć trwały wpływ na kręgosłup, szyję i plecy” – mówi.

Dlatego Alison zagłębiła się w świat snu i wyjaśniła zarówno zalety, jak i wady miejsc odpoczynku.

Przytulanie od tyłu

Ta klasyczna pozycja do spania, znana również jako „na łyżeczkę”, polega na tym, że oboje partnerzy śpią na boku, przy czym jeden obejmuje drugiego od tyłu, otulając go ramionami.

Alison wyjaśnia: „Spanie na boku jest umiarkowanie wspomagające i dobre dla oddychania, ponieważ nie blokuje dróg oddechowych tak bardzo, jak inne pozycje. To świetna wiadomość dla chrapiących! Aby pomóc w prawidłowym ułożeniu kręgosłupa podczas snu, spróbuj umieścić twardą poduszkę między kolanami, co z czasem pomoże w ogólnej postawie”.

Odwróceni

Jest to pozycja plecami do siebie (znana również jako lądowanie na Księżycu), która polega na spaniu na boku, często złączona z dotykaniem się plecami.

Alison dodaje: „Ogólnie rzecz biorąc, ta pozycja to dobry sposób na podtrzymanie ciała, zmniejszenie nacisku na narządy wewnętrzne i mięśnie. To relaksująca pozycja do zasypiania. Przedkłada sen nad uczucie i pozwala każdej osobie mieć własną przestrzeń do dostosowania się i zmiany pozycji według własnego uznania przez całą noc”.

Kołyska

„Ta pozycja ma wiele różnych nazw i polega na tym, że jedna osoba śpi na boku z głową na piersi partnera” — wyjaśnia Alison.

„Chociaż zapewnia to intymny kontakt – co według niektórych sprzyja uwalnianiu oksytocyny (hormonu miłości) – nie jest to najlepsza pozycja do wyrównania kręgosłupa, ponieważ każda osoba wywiera nacisk na swoje ciało lub szyję. Na początku może wydawać się wygodna, jednak nie zaleca się trzymania kołyski przez długi czas, ponieważ spowoduje to ból szyi lub drętwienie ramion, aż czasem może spowodować bardziej trwałe problemy z plecami”.

Twarzą w twarz

Ci, którzy śpią twarzą w twarz podczas dotykania, są zazwyczaj niewiarygodnie blisko i nie są fazowani przez intymny kontakt — zauważa Alison.

Alison podkreśla, że ​​osoby, które cenią sobie własną przestrzeń do spania, mogą nie preferować tej pozycji – ponieważ oznacza to bezpośredni kontakt z twoją twarzą przez całą noc.

Kontynuuje: „Rozwiązaniem tego może być przyjęcie pozycji przed snem, ale przejście do czegoś wygodniejszego, gdy zaczniesz odpływać. Jeśli twój partner ceni sobie własną przestrzeń, a jego przewracanie się i przewracanie przeszkadza ci w zasypianiu, być może warto zainwestować w materac, który to uwzględnia”.

Splecione

Ta pozycja do spania polega na tym, że partnerzy leżą z głowami na tym samym poziomie, naprzeciw siebie, z nogami zachodzącymi na siebie w nieco zamkniętym uścisku.

Jaki to ma wpływ na nasze zdrowie?

Alison mówi: „Jest to dogodna pozycja do przytulania, jeśli pary śpiące w tej pozycji mają świadomość, aby zapewnić nogom wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się, jeśli zajdzie taka potrzeba podczas snu. Podczas gdy górna połowa ciała może wydawać się podparta, nogi uniesione lub zablokowane w ustalonej pozycji mogą oznaczać, że kręgosłup nie znajduje się w pozycji neutralnej – co oznacza, że ​​po przebudzeniu jest mniej prawdopodobne, że poczujesz się w pełni wypoczęty”.

Wskazówka: użycie miękkiej poduszki, która utrzymuje głowę tak nisko nad materacem, aby zapewnić jak najbardziej płaską szyję, i zainwestowanie w materac o średniej twardości.

Rozgwiazda

Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o jakość snu i wpływ na organizm, zapewniając przestrzeń, której potrzebuje Twoje ciało, aby naprawdę się zrelaksować, dzięki czemu budzisz się wypoczęty i odświeżony.

„Jednakże, gdy łowisz rozgwiazdy z kimś innym, możesz nie mieć wystarczająco dużo wolnego miejsca, aby swobodnie poruszać rękami i nogami przez całą noc. Spanie na plecach jest świetne na ból pleców i jest uważane za jeden z najlepszych sposobów wspierania kręgosłupa, pomaga złagodzić bóle, a nawet zmarszczki, ponieważ kontakt twarzą z poduszką jest minimalny. Jeśli ty lub twój partner macie tendencję do chrapania, należy tego unikać, ponieważ ramiona są szeroko rozłożone, a drogi oddechowe otwarte”. — zauważa Alison

Ostatecznie, niezależnie od tego, w jakiej pozycji do spania znajdziecie się ty i twój partner, najważniejsze jest to, żebyście spali głęboko.

A jaka jest Wasza ulubiona pozycja do spania?

Brak postów do wyświetlenia