Co według nowych badań mogło dać współczesnym ludziom przewagę nad neandertalczykami?

0
153

Badając skamieniałe czaszki naukowcy wiedzą, że rozmiar mózgu neandertalczyka był taki sam, jeśli nie nieco większy, niż mózgu współczesnego człowieka. Jednak naukowcy niewiele wiedzą o rozwoju mózgu neandertalczyków, ponieważ tkanka miękka nie zachowuje się dobrze w zapisie kopalnym.

Teraz intrygujące badanie opublikowane 8 września ujawniło potencjalną różnicę, która mogła dać współczesnym ludziom, czyli Homo sapiens, przewagę poznawczą nad neandertalczykami, homininami z epoki kamienia, którzy żyli w Europie i niektórych częściach Azji, zanim wyginęli około 40 000 lat temu.

Naukowcy z Instytutu Biologii Molekularnej i Genetyki im. Maxa Plancka w Dreźnie w Niemczech poinformowali, że zidentyfikowali mutację genetyczną, która spowodowała szybsze tworzenie neuronów w mózgu Homo sapiens. Neandertalski wariant omawianego genu, znany jako TKTL1, różni się od współczesnego ludzkiego wariantu jednym aminokwasem.

„Zidentyfikowaliśmy gen, który przyczynia się do uczynienia nas ludźmi” – powiedział autor badania Wieland Huttner, emerytowany profesor i dyrektor instytutu.

https://th-thumbnailer.cdn-si-edu.com/cuwozuzEukCf2RYuxfRmg02reOg=/1000×750/filters:no_upscale():focal(1900×1267:1901×1268)/https://tf-cmsv2-smithsonianmag-media.s3.amazonaws.com/filer_public/85/92/8592f31d-93ef-4bcb-a594-0da605925a5c/gettyimages-578070908.jpg

Badanie polegało na wstawieniu dwóch wersji genów do zarodków myszy. Wtedy zespół badawczy odkrył, że współczesny ludzki wariant genu spowodował wzrost specyficznego typu komórki, która tworzy neurony w obszarze kory nowej mózgu. Przetestowano jeszcze dwa warianty genów w zarodkach fretek i wyhodowanej w laboratorium tkance mózgowej wytworzonej z ludzkich komórek macierzystych, zwanych organoidami, z podobnymi wynikami.

Zdolność do wytwarzania większej liczby neuronów prawdopodobnie dała Homo sapiens przewagę poznawczą niezwiązaną z ogólną wielkością mózgu, co sugeruje, że zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Science współcześni ludzie mają „więcej kory nowej do pracy niż starożytni neandertalczycy”.

Jednak Alysson Muotri, profesor i dyrektor Programu Komórek Macierzystych i Centrum Archealizacji na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, powiedział:

„Dokonano tego tylko w jednej linii komórkowej, a ponieważ mamy ogromną zmienność w tym protokole organoidów mózgowych, idealnie byłoby powtórzyć eksperymenty z drugą linią komórkową”

„Myślę, że sugerowanie różnic między neandertalskim a współczesnym ludzkim poznaniem jest dość przedwczesne” – powiedział.

https://www.fodors.com/wp-content/uploads/2017/09/Prehistoric-Rock-Art-Cueva-de-las-Manos-3.jpg

Znaleziska archeologiczne z ostatnich lat pokazują, że neandertalczycy byli bardziej wyrafinowani, niż jak to sugeruje popkultura i przedstawia ich jako brutalnych jaskiniowców. Nasi starożytni krewni wiedzieli, jak przetrwać w zimnym i ciepłym klimacie i używali skomplikowanych narzędzi. Robili też przędzę, pływali i tworzyli sztukę.

Brak postów do wyświetlenia