Poznaj pięć wspaniałych kobiet z wyjątkowymi odkryciami w dziedzinie medycyny, fizyki i chemii

0
96

Zeszłoroczne Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, fizyki i chemii, które upoważniają laureatów do wstępu do najbardziej prestiżowego koła naukowego, miały całkowicie męski skład. W 2022 roku nie brakowało jednak godnych kandydatek do laureata z dziedzin nauk ścisłych. Natomiast tylko jednej z niżej wymienionych kobiet udało się odebrać tą ważną nagrodę.

Oto pięć kobiet-naukowczyń i ich zmieniające życie odkrycia:

https://prevention.cancer.gov/sites/default/files/uploads/about_dcp/mary-claire-king.jpg
  1. dr Mary-Claire King, obecnie profesor medycyny i nauk genomicznych na University of Washington School of Medicine. Kobieta odkryła rolę, jaką w raku piersi i jajnika odgrywa mutacja genu BRCA1. Odkrycie umożliwiło przeprowadzenie testów genetycznych, które mogą zidentyfikować kobiety o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka piersi, a także podjąć kroki w celu zmniejszenia tego ryzyka, takie jak dodatkowe badania przesiewowe i zabiegi profilaktyczne.
https://static01.nyt.com/images/2021/06/10/podcasts/10DAILY-Katalin-Kariko/10DAILY-Katalin-Kariko-mediumSquareAt3X.jpg

2. dr Katalin Karikó odegrała kluczową rolę w opracowaniu szczepionek mRNA. Jest starszą wiceprezes BioNTech z siedzibą w Niemczech, zdobyła nagrodę Lasker 2021, która jest często postrzegana jako prekursor nagrody Nobla. Wraz z Drew Weissmanem, profesorem badań nad szczepionkami na Uniwersytecie Pensylwanii, zapoczątkowała metodę wykorzystania syntetycznego informacyjnego RNA do walki z chorobami, która polega na zmianie sposobu, w jaki organizm wytwarza materiał do zwalczania wirusów. Chociaż ich badania nie wzbudziły większego zainteresowania, gdy po raz pierwszy zostały opublikowane w 2005 roku, tak obecnie są podstawą dwóch szeroko stosowanych szczepionek przeciwko Covid-19.

https://www.biography.com/.image/ar_4:3%2Cc_fill%2Ccs_srgb%2Cfl_progressive%2Cq_auto:good%2Cw_1200/MTc5OTUwNTIyNTg3OTQ4Mzc2/gettyimages-583671638.jpg

3. Jocelyn Bell Burnell, fizyczka z Irlandii Północnej, przyczyniła się do odkrycia pulsara, zagadkowego zjawiska astronomicznego, jako doktorantka na Uniwersytecie w Cambridge. Pulsar to wysoce zmagnetyzowana, rotująca gwiazda neutronowa, która emituje wiązkę promieniowania elektromagnetycznego.

Pulsar:

https://ocdn.eu/images/pulscms/Y2I7MDA_/ece1d375a503827b7282caf8fb2138fa.jpeg

Jednak to jej przełożony, Antony Hewish, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1974 roku za to odkrycie. W 2018 roku, kobieta otrzymała Nagrodę Specjalną Przełomu w Fizyce Podstawowej, za którą otrzymała 2,3 mln funtów. Pieniądze przekazała na pomoc osobom zostających fizykami z grup niedostatecznie reprezentowanych.

https://brightonhospice.com/wp-content/uploads/2021/02/Marilyn-Hughes-Gaston-MD-2.png

4. Marilyn Hughes Gaston poświęciła większość swojego życia na zrozumienie anemii sierpowatej, dziedzicznej choroby, w której organizm nie jest w stanie wytwarzać normalnej hemoglobiny. Gdy choroba pojawia się u dzieci, uszkadza tkanki, powodując osłabienie, a nawet śmierć. Gaston zainteresowała się tym schorzeniem podczas stażu w Philadelphia General Hospital w 1964 roku. W 1986 roku opublikowała wyniki przełomowych badań, które wykazały skuteczność długoterminowego leczenia dzieci z niedokrwistością sierpowatokrwinkową w celu zapobiegania zakażeniom septycznym wynikającym z choroby. W wyniku pracy Gaston każde dziecko po urodzeniu jest badane pod kątem anemii sierpowatej. Była także pierwszą Afroamerykanką, która kierowała amerykańskim Biurem Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

https://chemistry.stanford.edu/sites/chemistry/files/styles/large/public/media/capx/carolyn-bertozzi-square1509497248472.jpg?itok=yJ2j2NTz

5. dr Carolyn Bertozzi, tegoroczna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Jest profesorem na Uniwersytecie Stanforda, zapoczątkowała nową dziedzinę zwaną chemią bioortogonalną, która koncentruje się na reakcjach chemicznych w żywych komórkach, które mogą być prowadzone bez ingerencji we wrodzone procesy komórkowe. Próbowała zrozumieć, dlaczego komórki są pokryte cukrem i jak te cząsteczki cukru przyczyniają się do takich stanów, jak rak, stany zapalne i infekcje bakteryjne. Modyfikacja tych komórek za pomocą chemii bioortogonalnej doprowadziła do nowych sposobów leczenia wielu chorób. W tym roku zdobyła również Nagrodę Wilka w dziedzinie chemii, a także aktywnie działa na rzecz praw LGBT.

Brak postów do wyświetlenia