Czy codzienne przyjmowanie multiwitaminy może spowolnić starzenie poznawcze?

0
84

Z najnowszego badania wynika, że starsi dorośli, którzy codziennie przyjmowali multiwitaminę przez trzy lata, po roku stwierdzili łagodną poprawę pamięci w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo lub pigułkę z cukrem.

Na początku badania poproszono 3560 dorosłych w wieku powyżej 60 lat o nauczenie się 20 słów w programie komputerowym. Uczestnicy badania mieli trzy sekundy na przestudiowanie każdego słowa, zanim pojawiło się następne. Zaraz po tym, uczestnicy zostali poproszeni o wpisanie wszystkich słów, które pamiętali.

Badanie ponownie przetestowane pod koniec pierwszego roku wykazało, że osoby, które nadal przyjmowały codziennie multiwitaminę, były w stanie zapamiętać średnio prawie jedno dodatkowe słowo w porównaniu z osobami, które przyjmowały placebo. Chociaż efekt był niewielki, był statystycznie istotny.

Wyniki odzwierciedlały wcześniejsze badanie, opublikowane we wrześniu 2022 roku, w którym stwierdzono poprawę pamięci, ogólnego poznania i uwagi u osób przyjmujących multiwitaminy, zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia. Badanie z 2022 roku zostało przeprowadzone przez naukowców z Harvard Medical School w Bostonie i Wake Forest University w Winston-Salem w Północnej Karolinie.

„To interesujące badanie, jednak nie są to duże różnice” – powiedział dr Jeffrey Linder, szef ogólnej medycyny wewnętrznej w Feinberg School of Medicine na Northwestern University w Chicago.

Chociaż niewielka poprawa była istotna statystycznie, trudno byłoby stwierdzić, czy tak mała zmiana poprawiłaby życie danej osoby, stwierdził badacz choroby Alzheimera, dr Richard Isaacson, neurolog zajmujący się profilaktyką w Institute for Neurodegenerative Diseases of Floryda.

Brak postów do wyświetlenia