Legenda muzyki, Tina Turner, zmarła w wieku 83 lat

0
165
Tina Turner at the United Center in Chicago, Illinois ,October 1, 2000 . (Photo by Paul Natkin/Getty Images)

Wszyscy znamy utwory Tiny Turner. Choć raz w swoim życiu śpiewaliśmy „What’s Love Got to Do with it” i bawiliśmy się przy kultowym „The Best”, bez którego nie obyłaby się żadna impreza.

Kobieta przez ponad sześć dekad była na szczytach list przebojów. Jej najbardziej znane utwory są hitami znanymi na całym świecie!

Niestety, dziś, 24 maja 2023 roku, rzecznik kobiety potwierdził smutną wiadomość o jej śmierci. Tina Turner od lat zmagała się z chorobą.

„Tina Turner, „królowa rock’n rolla”, zmarła dziś w spokoju w wieku 83 lat po długiej chorobie w swoim domu w Kusnacht niedaleko Zurychu w Szwajcarii” – czytamy w oświadczeniu. Wraz z nią, świat traci legendę muzyki.

Roger Davies, który był menadżerem Tiny przez 30 lat, napisał: „Tina była wyjątkową i niezwykłą kobietą – a wszystko to dzięki swojej sile, niesamowitej energii i ogromnemu talentowi. Od pierwszego dnia, kiedy ją spotkałem, a było to w 1980 roku, ona – w odróżnieniu od innych – całkowicie w siebie wierzyła i nie przejmowała się innymi. To był przywilej i zaszczyt posiadania tak wspaniałej przyjaciółki przed ponad 30 lat. Będzie mi jej bardzo brakowało”.

Fani na całym świecie licznie składają hołdy zmarłej piosenkarce za pośrednictwem mediów społecznościowych. Królowa Rock and Rolla zostaje również wspominana przez innych artystów, szczególnie tych związanych ze sceną muzyczną – w tym np. Bryan Adams. „Będę zawsze wdzięczny za czas, który spędziliśmy razem na trasie, w studiu i jako przyjaciele. Dziękuję za bycie inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie”.

Z tym samym przesłaniem kondolencje rodzinie autorki „The best” złożył Mick Jagger. „Jestem bardzo zasmucony odejściem mojej wspaniałej przyjaciółki Tiny Turner. Była naprawdę niezwykle utalentowaną artystką i piosenkarką. Inspirująca, ciepła, zabawna i hojna. Bardzo mi pomogła, kiedy byłem młody i nigdy jej nie zapomnę”.

Tina Turner urodziła się w Tennesse, a jej prawdziwe nazwisko Anna Mae Bullock, królowało w chórze kościoła, w którym jako dziecko bardzo często śpiewała.

Tina rozpoczęła własną karierę po obejrzeniu występu Ike’a Turnera w lokalnych klubach i – tym samym – została jedną z wokalistek wspierających jego grupę, The Kings of Rhythm.

Po tym, jak swoim wielkim głosem zaimponowała tłumom fanów, stanęła na czele zespołu, który przekształcił się w Ike And Tina Turner Revue. Na początku lat 60., wspólnie wydali piosenki takie jak: Fool in Love i It’s Gonna Work Out Fine.

To właśnie w tym czasie, para zaczęła się spotykać, a w 1960 roku powitali na świecie syna, Ronniego. W 1962 Tina Turner wyszła za mąż za Ike Turnera i w tym samym okresie wspólnie wydali Come Together, Tonk Woman i Proud Mary. Za ten ostatni, wszystkim znany znany nam utwór, zdobyli nagrodę Grammy w 1972 roku.

Jednak nie wszystko było idealne – małżeństwo kobiety rozpadło się, a ona sama próbowała odebrać sobie życie w 1968 roku. Artystka zachowała swój pseudonim sceniczny i dla wszystkich zawsze była, jest i będzie Tiną Turner.

Po rozwodzie, który miał miejsce w 1976 roku, rozpoczęła karierę solową, która nadała jej karierze największego rozpędu.

W 1983 roku ukazał się kultowy Private Dancer, a raptem rok później, w 1984 roku, trafiła na szczyty list przebojów piosenką What’s Love Got To Do With It i tym samym zdobyła upragnioną nagrodę „Płyta roku” na Grammy.

Ponadto, w trakcie swojej niezwykle bujnej i bogatej kariery, Tina Turner nagrała również GoldenEye – melodię przewodnią do filmu o Jamesie Bondzie w 1995 roku, którą też doskonale znamy.

Zdobyła także 12 nagród Grammy, w tym trofeum za całokształt twórczości w 2018 r., a w 1986 r. odsłoniła swoją gwiazdę w Hollywood Walk of Fame.

Odeszła legenda muzyki, której nuty będą grać w naszych sercach przez kolejne pokolenia.

Brak postów do wyświetlenia