Teleskop NASA Jamesa Webba wykrył, że egzoplaneta podobna do Ziemi, nie ma atmosfery!

0
142

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA pozwolił naukowcom zmierzyć temperaturę skalistej egzoplanety i odkrył, że nie ma ona atmosfery!

Planeta o nazwie TRAPPIST-1 b jest jedną z siedmiu skalistych planet wielkości Ziemi krążących wokół pobliskiej gwiazdy.

Instrument Mid-Infrared Instrument (MIRI) Webba był w stanie zmierzyć energię cieplną planety wydzielaną w postaci światła podczerwonego, aby ustalić, że osiąga ona temperaturę 500 kelwinów (około 450 stopni Fahrenheita).

„To pierwsze wykrycie jakiejkolwiek formy światła emitowanego przez egzoplanetę tak małą i tak chłodną jak planety skaliste w naszym własnym Układzie Słonecznym” – poinformowała NASA w oświadczeniu.

„Wynik stanowi ważny krok w określeniu, czy planety krążące wokół małych aktywnych gwiazd, takich jak TRAPPIST-1, mogą utrzymać atmosferę potrzebną do podtrzymania życia. To również dobrze wróży zdolności Webba do charakteryzowania egzoplanet wielkości Ziemi w strefie umiarkowanej za pomocą MIRI. Te obserwacje naprawdę wykorzystują możliwości Webba w zakresie średniej podczerwieni” – powiedział Thomas Greene, główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie Nature.

Żaden wcześniejszy teleskop nie miał czułości pozwalającej na pomiar tak słabego światła w średniej podczerwieni!

Na początku 2017 roku, astronomowie poinformowali o odkryciu siedmiu skalistych planet krążących wokół ultrachłodnego czerwonego karła (lub karła M) oddalonego o 40 lat świetlnych od Ziemi.

To, co jest niezwykłe w planetach, to ich podobieństwo pod względem wielkości i masy do wewnętrznych, skalistych planet naszego Układu Słonecznego. Chociaż wszystkie krążą znacznie bliżej swojej gwiazdy niż którakolwiek z naszych planet krąży wokół Słońca, otrzymują porównywalne ilości energii ze swojej maleńkiej gwiazdy.

TRAPPIST-1 b, najbardziej wewnętrzna planeta, ma odległość orbity około jednej setnej odległości Ziemi i otrzymuje około cztery razy więcej energii niż Ziemia otrzymuje od Słońca.

Chociaż nie znajduje się ona w ekosferze systemu, obserwacje planety mogą dostarczyć ważnych informacji na temat jej siostrzanych planet, a także innych systemów M-karłów. 

„W Drodze Mlecznej jest dziesięć razy więcej takich gwiazd niż gwiazd podobnych do Słońca, a planety skaliste mają dwa razy większe prawdopodobieństwo posiadania planet skalistych niż gwiazd podobnych do Słońca” – wyjaśnił Greene. „Ponadto, są one bardzo aktywne – za młodu są bardzo jasne i wydzielają rozbłyski i promienie rentgenowskie, które mogą zniszczyć atmosferę”.

Brak postów do wyświetlenia