Dlaczego AZS nasila się jesienią?

0
127

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to choroba przewlekła ze skłonnością do okresowego nasilania objawów czasie jesieni i zimy. Co to jest AZS? Dlaczego choroba nasila się jesienią? Jak sobie z nią radzić wtedy?

Co to jest AZS?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry o charakterze nawrotowym. AZS uważane jest za chorobę cywilizacyjną, na której rozwój wpływają czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe (w szczególności stres). Schorzenie może wystąpić u człowieka w każdym wieku. Najczęstszymi zapalnikami choroby są: predyspozycje genetyczne, kontakt z pokarmem, materiałem lub produktem (np. kosmetykiem) będącym źródłem alergenów, nieumiejętność radzenia sobie z silnymi emocjami, stres, zaburzenia w budowie skóry.

Jak objawia się AZS i czym można je leczyć?

Chorobie AZS towarzyszą uporczywie swędzące i piekące czerwone plamy. Wykwity najczęściej są widoczne na łokciach, szyi, karku, twarzy, stopach i dłoniach. Zmiany są szorstkie, a skóra bardzo przesuszona.

Ze względu na fakt, że AZS jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że ma fazy wyciszenia i nasilonych objawów, jej leczenie jest trudne, a całkowite wyleczenie może być niemożliwe. Kuracja przynosi najlepsze skutki, kiedy wiadomo, które z alergenów z pokarmów lub otoczenia uczulają chorego i można je wyeliminować. W leczeniu pomagają środki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy w postaci maści, leki immunosupresyjne, naświetlanie UVA I UVB, pielęgnacja i natłuszczanie skóry i hipoalergiczna odzież i tekstylia w domu.

Dlaczego AZS nasila się jesienią?

Atopowe zapalenie skóry nasila się jesienią i zimą, ponieważ skóra jest stale narażona na ostre warunki pogodowe oraz przegrzewanie ciała i przebywa w bardzo ogrzewanych pomieszczeniach, a więc obcuje w suchym powietrzu, które sprzyja swędzeniu i łuszczeniu. Skóra z AZS nie lubi taki warunków.

Ubieranie się na cebulkę jest dla skóry atopowej niekomfortowe, ponieważ ubrania z domieszką wełny lub inne ciężkie ciuchy blokują dopływ powietrza do skóry i mają drapiącą powierzchnie, a skóra atopowa lubi przewiewną i miękką odzież. Z kolei zamknięte i ogrzewane pomieszczenia powodują gromadzenie się roztoczy i kurzu, które drażnią atopową skórę. Natomiast suche powietrze sprawia, że skóra się jeszcze bardziej łuszczy i swędzi.

Jak dbać o skórę z AZS jesienią?

Należy zaopatrzyć się w kosmetyki dedykowane skórze atopowej, ponieważ mocno nawilżają i natłuszczają skórę, co łagodzi czerwone wykwity. Warto wyposażyć szafę w ubrania z miękkiej i oddychającej bawełny, która sprzyja przepływowi powietrza. Zamiast długich i gorących kąpieli, których temperatura nasila plamy, lepiej wziąć krótki prysznic i zagrzać się pod kocem. Dla zmniejszenia suchości powietrza dobrze jest porządnie przewietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie.

Brak postów do wyświetlenia