Dlaczego AZS nasila się jesienią?

Date:

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to choroba przewlekła ze skłonnością do okresowego nasilania objawów czasie jesieni i zimy. Co to jest AZS? Dlaczego choroba nasila się jesienią? Jak sobie z nią radzić wtedy?

Co to jest AZS?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry o charakterze nawrotowym. AZS uważane jest za chorobę cywilizacyjną, na której rozwój wpływają czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe (w szczególności stres). Schorzenie może wystąpić u człowieka w każdym wieku. Najczęstszymi zapalnikami choroby są: predyspozycje genetyczne, kontakt z pokarmem, materiałem lub produktem (np. kosmetykiem) będącym źródłem alergenów, nieumiejętność radzenia sobie z silnymi emocjami, stres, zaburzenia w budowie skóry.

Jak objawia się AZS i czym można je leczyć?

Chorobie AZS towarzyszą uporczywie swędzące i piekące czerwone plamy. Wykwity najczęściej są widoczne na łokciach, szyi, karku, twarzy, stopach i dłoniach. Zmiany są szorstkie, a skóra bardzo przesuszona.

Ze względu na fakt, że AZS jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że ma fazy wyciszenia i nasilonych objawów, jej leczenie jest trudne, a całkowite wyleczenie może być niemożliwe. Kuracja przynosi najlepsze skutki, kiedy wiadomo, które z alergenów z pokarmów lub otoczenia uczulają chorego i można je wyeliminować. W leczeniu pomagają środki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy w postaci maści, leki immunosupresyjne, naświetlanie UVA I UVB, pielęgnacja i natłuszczanie skóry i hipoalergiczna odzież i tekstylia w domu.

Dlaczego AZS nasila się jesienią?

Atopowe zapalenie skóry nasila się jesienią i zimą, ponieważ skóra jest stale narażona na ostre warunki pogodowe oraz przegrzewanie ciała i przebywa w bardzo ogrzewanych pomieszczeniach, a więc obcuje w suchym powietrzu, które sprzyja swędzeniu i łuszczeniu. Skóra z AZS nie lubi taki warunków.

Ubieranie się na cebulkę jest dla skóry atopowej niekomfortowe, ponieważ ubrania z domieszką wełny lub inne ciężkie ciuchy blokują dopływ powietrza do skóry i mają drapiącą powierzchnie, a skóra atopowa lubi przewiewną i miękką odzież. Z kolei zamknięte i ogrzewane pomieszczenia powodują gromadzenie się roztoczy i kurzu, które drażnią atopową skórę. Natomiast suche powietrze sprawia, że skóra się jeszcze bardziej łuszczy i swędzi.

Jak dbać o skórę z AZS jesienią?

Należy zaopatrzyć się w kosmetyki dedykowane skórze atopowej, ponieważ mocno nawilżają i natłuszczają skórę, co łagodzi czerwone wykwity. Warto wyposażyć szafę w ubrania z miękkiej i oddychającej bawełny, która sprzyja przepływowi powietrza. Zamiast długich i gorących kąpieli, których temperatura nasila plamy, lepiej wziąć krótki prysznic i zagrzać się pod kocem. Dla zmniejszenia suchości powietrza dobrze jest porządnie przewietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

Alec Baldwin z formalnym zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci na planie „Rust”

Aktor Alec Baldwin i osoba nadzorująca rekwizyty na planie zostali formalnie oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci w wyniku śmiertelnego postrzelenia operatorki na planie filmowym produkcji "Rust".

Jennifer Lopez pokochała ubrania polskiej projektantki! Zobaczcie zdjęcia!

Jennifer Lopez pokochała ubrania polskiej projektantki! Włożyła sukienkę Magdy Butrym.

Tramwaj na Jagodno? Wrocław zdecydował w sprawie wieloletniego konfliktu

Jagodno to dzielnica Wrocławia, która od lat czeka na obiecany tramwaj i doczekać się nie może. Wszystko przez problem z zaprojektowaniem krzyżowania się potencjalnej linii tramwajowej z linią kolejową.

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w leczeniu łysienia

Naukowcy od lat szukają trwałego rozwiązania w walce z łysieniem i właśnie dokonali przełomowego odkrycia, które pomoże im w leczeniu.