Do ziemi nie zbliżą się żadne zabójcze asteroidy przez najbliższe 1000 lat!

0
85

Bazując na najnowszych badaniach, okazuje się, że do ziemi nie zbliżają się żadne zabójcze asteroidy – i to przez najbliższe 1000 lat! Wobec tego możemy być pewni, że ludzkość nie pójdzie drogą dinozaurów i nie wyginie.

Naukowcy z University of Colorado, Boulder i NASA przeanalizowali prawie 1000 obiektów bliskich Ziemi (NEO), jednak w przeciwieństwie do typowego modelowania, które ocenia ich ryzyko na przestrzeni stulecia, zespół wybiegł w przyszłość o tysiąclecia!

„Ogólnie rzecz biorąc, uderzenia asteroid zdolne do spowodowania znacznych szkód na Ziemi są bardzo mało prawdopodobne” – powiedział dr Davide Farnocchia z NASA w rozmowie z MIT Technology Review. „Na wszelki wypadek przeprowadzamy due diligence. Wymyśliliśmy podejście mniej wymagające obliczeniowo, aby rzucić okiem na dłuższy przedział czasu”.

Każdego roku teleskopy przeglądające nocne niebo odkrywają około 3000 nowych NEO w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń.

Jednak podczas gdy asteroidy poruszają się po znanych orbitach wokół Słońca, niewielka niepewność co do ich pozycji może mieć duży wpływ na ich trajektorię, podobnie jak efekty grawitacyjne pobliskich planet. Wymaga to starannego monitorowania i przewidywania ścieżki.

Dr Farnocchia z NASA Center for Near Earth Object Studies w Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii powiedział, że identyfikując niewielką część orbity każdej asteroidy, która zbliżyłaby ją do Ziemi, mogliby ocenić prawdopodobieństwo zderzenia w znacznie dłuższym czasie. skala czasu.

„To dobra wiadomość” – powiedział główny autor Oscar Fuentes-Muñoz z University of Colorado w Boulder. „O ile nam wiadomo, nie ma wpływu w przeciągu następnych 1000 lat”.

Badanie, które zostało zaakceptowane w ramach publikacji do Astronomical Journal, zidentyfikowało asteroidę o największym ryzyku kolizji. Szeroka na kilometr kamienna asteroida, nazwana 1994 PC1, ma 0,000151% szans na przejście w obrębie orbity Księżyca – dziesięciokrotnie większe ryzyko niż jakakolwiek inna badana asteroida.

Jednak w badaniu nie oceniono mniejszych asteroid, które wciąż są w stanie zniszczyć miasto, tych większych niż 140 m średnicy. Fuentes-Muñoz powiedział The MIT Technology Review, że katalog NASA takich NEO jest ukończony w około 40%.

„To zależy od tego, ile ich jest, co jest tak naprawdę niepewne” – powiedział. Nie jesteśmy pewni. Jest jednak nadzieja, że ​​nowe przeglądy nieba dadzą nam znacznie wyższy wskaźnik kompletności”.

W zeszłym roku NASA z powodzeniem przetestowała swój system obrony planetarnej Double Asteorid Redirection Test (Dart), uderzając rakietą w asteroidę i zmieniając jej trajektorię.

Brak postów do wyświetlenia