Działacze na rzecz ochrony środowiska zniszczyli dzieła Moneta w muzeum w Sztokholmie

0
99

Dwóch aktywistów posmarowało czerwoną farbą, a następnie przykleiło ręce do szkła ochronnego na obrazie „Ogród artysty w Giverny”. Obraz został stworzony przez francuskiego impresjonistę, Claude’a Moneta i znajdował się na wystawie w Muzeum Narodowym w Sztokholmie.

„Po południu, 14 czerwca około godziny 14:30 w Muzeum Narodowym w Sztokholmie, przeprowadzono akcję. Dwie osoby wykonały farbą odciski dłoni na dziele artysty Moneta na wystawie „Ogród – sześć wieków sztuki i natury”, a następnie przykleiły się do szkła” – poinformowało biuro prasowe muzeum.

„Obraz, który jest otoczony szkłem, jest obecnie sprawdzany przez konserwatorów muzealnych w celu ustalenia, czy nie ma uszkodzeń” – kontynuuje biuro prasowe.

Policja została wezwana na miejsce zdarzenia i aresztowała dwie kobiety – poinformowała policja Regionu Sztokholm w komunikacie prasowym.

„Przestępstwo jest obecnie klasyfikowane jako wandalizm. Nie jest jasne, czy w zdarzeniu bierze udział więcej osób niż dwójka zatrzymanych, ale pewna liczba osób została skontrolowana, a policja będzie m.in. sprawdzać przebieg zdarzenia za pomocą kamer monitoringu muzeum” – czytamy w komunikacie. „Dystansujemy się od działań, w których sztuka lub dziedzictwo kulturowe są narażone na zniszczenie. Dziedzictwo kulturowe ma wielką wartość symboliczną i niedopuszczalne jest jego atakowanie lub niszczenie w jakimkolwiek celu” – powiedział Per Hedström, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Muzeum Narodowego.

Wideo ze zdarzenia poniżej:

Brak postów do wyświetlenia