Skradzione klejnoty koronne, które znaleziono w Londynie, wróciły do ​​Kambodży!

0
66

Kolekcja kambodżańskich klejnotów koronnych – datowana na VII wiek – została zwrócona narodowi po znalezieniu ich w Londynie. 

Eksperci byli oszołomieni, gdy znaleźli dziesiątki artefaktów, z których większość nigdy wcześniej nie była widziana. 

Przedmioty należały do ​​nieżyjącego już brytyjskiego handlarza dziełami sztuki i przemytnika antyków, Douglasa Latchforda, który zmarł w 2020 roku, czekając na proces w USA za handel dziełami sztuki. 

Jego rodzina zgodziła się zwrócić kolekcję narodowi w Azji Południowo-Wschodniej, jednak nie było jasne, jakie przedmioty zostaną uwzględnione. 

Kolekcja licząca 77 pozycji jest pełna „złota i innych metali szlachetnych z okresu przedangkorskiego i angkorskiego”.

Według ministerstwa Kambodży, są to „naszyjniki, bransoletki, paski, kolczyki i amulety”. 

Okres angkorian rozpoczął się w 802 r., kiedy khmerski hinduski monarcha Dżajawarman II ogłosił się „monarchą uniwersalnym” i „bogiem-królem” i trwał do końca XIV wieku.

Uważa się, że inny przedmiot, duża miska, pochodzi z XI wieku i jest wykonany z litego złota. Eksperci uważają, że mogło to być używane jako miska ryżu dla rodziny królewskiej Angkorian.

Szef zespołu dochodzeniowego Kambodży, Brad Gordon, był pierwszym przedstawicielem, który zobaczył biżuterię podczas wizyty w Londynie zeszłego lata. 

Powiedział BBC: „Przedstawiciel rodziny Latchford zawiózł mnie w nieujawnione miejsce. Na parkingu stał pojazd z czterema pudłami w środku. Chciało mi się płakać. Właśnie pomyślałem… wow… klejnoty koronne starożytnej cywilizacji Kambodży zapakowane w cztery pudła z tyłu samochodu”.

Przedmioty mają zostać wystawione w muzeum narodowym kraju po powrocie do Kambodży

Obecnie przebywają w stolicy, Phnom Penh. 

Stało się tak po tym, jak chwilę wcześniej Kambodża otrzymała od rodziny pięć zaginionych artefaktów z kamienia i brązu w 2021 roku. 

Brak postów do wyświetlenia