Dziś Światowy Dzień Anosmii. Co to jest?

0
89

27 lutego obchodzimy Światowy Dzień Anosmii. Schorzenie to dotyka zaledwie 3-6% populacji. Czym jest Anosmia i jak ją leczyć?

Anosmia to nabyty lub rzadziej wrodzony całkowity brak funkcji węchu. Co ciekawe, choroba częściej jest nabyta niż wrodzona. Zaledwie 4% przypadków Anosmii zaliczanych jest Anosmii wrodzonej. Do najczęstszych przyczyn nabytej anosmii zalicza się wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych (około 18–45% przypadków), choroby nosa i zatok (7–56%) oraz następstwa urazu głowy (8–20%). Niektóre z rzadszych przyczyn to choroba Parkinsona lub Alzheimera, stwardnienie rozsiane, cukrzyca.

W przypadku Anosmii nabytej można ją wyleczyć poprzez uleczenie źródła, które je wywołało. Jeśli więc powodem Anosmii było przeziębienie czy zapalenie, to ich wyleczenie skutkować będzie również stopniowym odzyskiwaniem węchu. Jeśli natomiast Anosmia jest wrodzona bądź pojawiła się z wiekiem, to na ten moment medycyna nie ma na to lekarstwa.

Światowy Dzień Anosmii został zapoczątkowany przez Daniela Schein, amerykańskiego mężczyznę z zaburzeniami węchu. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi i popularyzację wiedzy o Anosmii.

Brak postów do wyświetlenia