Dziś Światowy Dzień Pandy. Oto co musisz wiedzieć o tych zwierzętach

0
120

Światowy Dzień Pandy przypada na 16 marca i ma na celu uświadomienie ludzi o tym, że pandy są na wyginięciu i trzeba im pomóc. Oto co musicie o nich wiedzieć.

Gatunek pandy zagrożony jest wyginięciem. Powodem jest stopniowe ograniczanie obszarów, na których żyje oraz niska rozrodczość. Światowy Dzień Pandy ma na celu uświadamianie ludzi o tym problemie i zwiększenie wiedzy o pandach. Z tego powodu przygotowaliśmy kilka ciekawostek o pandach.

  1. Panda należy do rodziny niedźwiedziowatych, jednak w odróżnieniu od swoich krewnych, niedźwiedzia polarnego i brunatnego, nie zapada w sen zimowy.
  2. Żeby zapewnić wystarczającą ilość energii do funkcjonowania, panda wielka musi zjeść około 14-40 kg bambusa dziennie. Na poszukiwanie i spożywanie pokarmu poświęca nawet 12 do 16 godzin każdego dnia.
  3. Badania wykazały, że gdy pandy narażone są przez dłuższy czas na temperatury przekraczające 25°C, odczuwają silny stres.
  4. Uczeni wciąż nie mogą rozszyfrować składu mleka pandy, niepodobnego do pokarmu innych ssaków.
  5. Futro pandy jest białe lub żółtawe z czarnymi elementami. Dzięki temu może ona z powodzeniem kamuflować się w bambusowym otoczeniu. Dodatkowo jest ono nasączone łojową wydzieliną, która chroni zwierzęta w razie opadów deszczu lub śniegu.
  6. Panda wielka może nie tylko wspinać się na drzewa, ale również kłusować i galopować. Zwierzęta te potrafią stanąć na tylnych nogach, ale nie są w stanie poruszać się w tej pozycji.

Brak postów do wyświetlenia