Eksperci o wizycie księcia Williama w Polsce i w lokalu LGBT+: To silny sygnał polityczny

0
93

To była pierwsza w tym roku międzynarodowa wizyta księcia Williama i druga odkąd został bezpośrednim następcą tronu. Podczas niezapowiedzianej dwudniowej wizyty w Polsce książę odwiedził brytyjskich i polskich żołnierzy, spotkał się z uchodźcami i prezydentem Dudą oraz wstąpił do bistro przyjaznemu społeczności LGBT+. Eksperci oceniają wizytę księcia.

Eksperci są przekonani, że wizyta księcia Williama w Polsce była silnym sygnałem politycznym i, choć niezapowiedziana, była skrupulatnie przemyślana. Co więcej, wielu twierdzi, że jedno z posunięć księcia było jawnym odwołaniem się do obecnej polityki wewnętrznej Polski.

Ambasada brytyjska w Polsce twierdzi, że niespodziewana wizyta księcia Williama w Polsce świadczy o jego szczerej wdzięczności za wspólne działania polskich i brytyjskich wojsk oraz podziw dla pomocy, jaką Polska nieustannie niesie Ukrainie i ukraińskim uchodźcom. Ambasada uważa również, że to, iż na swoją pierwszą podróż w tym roku książę William wybrał Polskę, oznacza, iż zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest Polska w kontekście wojny na Ukrainie, biorąc pod uwagę scenariusz, w którym Putin zdecydowałby się zaatakować kolejny kraj.

Choć wizyta wydawała się być niespodziewana Marcin Przydacz z Kancelarii Prezydenta zdradził w rozmowie z Interią, że Polska byłą wcześniej poinformowana o planach przylotu księcia Williama. Pomysł wizyty wyszedł od strony brytyjskiej. Pałac Buckingham poprosił, żeby informacje o obecności księcia zostały opublikowane dopiero gdy będzie w Polsce.

Eksperci polityczni pozytywnie oceniają wizytę księcia Williama, mówiąc, że była ona silnym gestem politycznym. Z jednej strony można ją odebrać jako wyciągnięcie ręki na zgodę i próbę zjednoczenia się z Europą po kontrowersyjnym Brexicie. Z drugiej strony jest gestem jasno opowiadającym Wielką Brytanie po stronie Europy w kontekście wojny na Ukrainie. Jest to też wzmocnienie relacji polsko-brytyjskich i potwierdzenie brytyjskiej deklaracji pomocy w wyposażeniu polskiej armii w dodatkowy sprzęt.

– Wizyta księcia Williama w Polsce to „wisienka na torcie”, która ma pokazać bliskość relacji polsko-brytyjskich w kwestii polityki bezpieczeństwa, jedności transatlantyckiej. […] Obiektywnie, Polska jest dla Wielkiej Brytanii bardzo ważnym partnerem w dziedzinie bezpieczeństwa. – skomentował dr Przemysław Biskup, analityk PISM

Eksperci zwrócili szczególną uwagę na posunięcie księcia Williama, którym byłam wizyta w knajpie Butero, która otwarcie przyznaje się do wspierania środowiska LGBT+. Eksperci podkreślają, że wizyta ta była manifestacją polityczną w sprawie polityki wewnętrznej Polski.

– Program wizyty jest szczegółowo opracowany i nie ma przypadkowych miejsc, w których książę się pojawia. Gdy ten klub określany jest jako lokal o określonym profilu, to jest to taki sygnał, że dyskryminacja kogokolwiek to są rzeczy niedopuszczalne. To taki łagodnie wykonany, silny sygnał, który pokazuje, że następcy tronu jest bliżej do Trzaskowskiego. Wygląda to na mocne wsparcie sił demokratycznych w Polsce. I odczytałbym to nawet szerzej, bo nie chodzi tylko o środowiska LGBT, ale ma szerszy kontekst. – skomentował Janusz Sibora.

Brak postów do wyświetlenia