Finlandia już szósty rok z rzędu otrzymuje miano najszczęśliwszego kraju na świecie!

0
79

To chyba najwyższy czas, aby przenieść się do Finlandii…

Od zamiłowania do porządnej sauny po wewnętrzne „sisu” (czyli: wytrwałość, moc, siła i odwaga).

Według corocznego raportu World Happiness Report, Finlandia po raz kolejny została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie.

To już szósty rok, w którym zdobyli upragnioną nagrodę, uzyskując wysokie wyniki w czynnikach wykorzystywanych w raporcie do pomiaru szczęścia: PKB na mieszkańca, wsparcie społeczne, oczekiwana długość życia w zdrowiu, wolność, hojność i niski poziom korupcji.

Skandynawscy sąsiedzi również uplasowali się całkiem wysoko, a Dania, Islandia, Szwecja i Norwegia, znalazły się w pierwszej dziesiątce.

Natomiast Izrael – w stosunku do zeszłorocznego rankingu – awansował aż o pięć miejsc, tym samym zajmując czwarte miejsce.

Jakie są najszczęśliwsze kraje świata 2023?

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Islandia
 4. Izrael
 5. Holandia
 6. Szwecja
 7. Norwegia
 8. Szwajcaria
 9. Luksemburg
 10. Nowa Zelandia
 11. Austria
 12. Australia
 13. Kanada
 14. Irlandia
 15. Stany Zjednoczone
 16. Niemcy
 17. Belgia
 18. Republika Czeska
 19. Zjednoczone Królestwo
 20. Litwa

Podczas gdy wiele krajów rok w rok pojawia się w pierwszej dwudziestce, w 2023 roku pojawił się nowy kraj – Litwa, która stopniowo wspinała się w rankingach, zajmując w tym roku 20. miejsce.

Tymczasem Francja wypadła ze ścisłej czołówki, tym samym zajmując 21. miejsce.

Z kolei na drugim końcu skali, rozdarty wojną Afganistan, jest krajem, który zajmuje najniższe, 137 miejsce, a Liban znajduje się liczbę wyżej – na 136 miejscu.

Uważa się, że Finowie są tak szczęśliwi dzięki głębokiemu związkowi z naturą, prowadzeniu prostego trybu życia, przywiązaniu do zrównoważonego rozwoju i zamiłowaniu do sezonowej i lokalnej żywności.

Brak postów do wyświetlenia