Iga Świątek wybrana najlepszą zawodniczką roku WTA

0
94

W poniedziałek ogłoszono nagrody WTA 2022, a fanom ujawniono zwycięzców głównych kategorii, takich jak Zawodniczka Roku, Powracająca Zawodniczka Roku czy Debiutantka Roku. Zawodniczką Roku została liderka rankingu WTA, Iga Świątek! Kto jeszcze dostał nagrodę?

Kto przyznaje nagrody WTA

Tenisistki dostają nagrody WTA za wybitne osiągnięcia na przestrzeni sezonu w danym roku kalendarzowym. Nagrody WTA przyznają członkowie międzynarodowych mediów po wcześniejszym głosowaniu. W tym roku wśród nominowanych znalazły się m.in. Ons Jabeur, Caroline Garcia, Serena Williams, i polska tenisistka, liderka rankingu WTA Iga Świątek.

Iga Świątek Zawodniczką Roku WTA

O tytuł Zawodniczki Roku walczyły: Iga Świątek, Ons Jabeur, Coco Gauff, Jessica Pegula, Caroline Garcia i Elena Rybakina. Nagroda została przyznana Idze Świątek, która w sezonie 2022 ma na swoim koncie takie sukcesy jak: najdłuższa passa zwycięstw (37 wygranych pojedynków) bez porażki w XXI wieku, dwa tytuły wielkoszlemowe, cztery wygrane turnieje rangi WTA 1000, zajęcie pierwszego miejsca w rankingu WTA.

Powracająca Zawodniczka Roku WTA

Nagroda Powracającej Zawodniczki Roku WTA jest przyznawana tenisistkom, które zaliczyły imponujący wzrost formy i wyników po powrocie po tym, jak wcześniej wypadły z rankingu z powodu kontuzji lub powodów osobistych. Powracającą Zawodniczką Roku WTA została Tatjana Maria, która powróciła do Top 70 rankingu i dotarła do półfinału Wimbledonu w tym sezonie po tym, jak przez większą część 2021 roku była poza grą z powodu ciąży.

Debiutantka Roku WTA

Debiutantką Roku WTA okrzyknięto Qinwen Zheng, która zakończyła rok na 27. miejscu rankingu WTA po rozpoczęciu sezonu poza pierwszą setką. Chinka zwyciężyła w tym roku z byłą liderką rankingu Simoną Halep na Roland Garros i dotarła do swojego pierwszego finału na Tokyo Open.

Debel Roku WTA

Najlepszą parą deblową sezonu 2022 został duet Katerina Siniakova i Barbora Krejcikova. Debel ten wygrał w tym roku trzy imprezy wielkoszlemowe: Australian Open, Wimbledon i US Open. Wygrywając US Open, Siniakova i Krejcikova stały się drugim deblem w historii kobiecego tenisa, który zdobył Karierowy Wielki Szlem, tytuł, który zdobyła pojedynczy zawodnik lub para, gdy w czasie całej kariery wygrał/wygrali wszystkie cztery turnieje Wielkiego Szlema.

Trener Roku WTA

Tytuł Trenera Roku otrzymał David Witt, który w 2022 roku poprowadził Jessicę Pegulę do WTA Finals zarówno w grze pojedynczej, jak i deblu. Pegula wygrała również WTA 1000 Guadalajara Open pod koniec roku. Co ciekawe David Witt pokonał w rywalizacji o tytuł trenera Igi Świątek, Tomasza Wiktorowskiego.

Nagroda za zasługi dla dyscypliny

W tej kategorii przyznawane są trzy różne nagrody. Ons Jabeur zdobyła nagrodę Karen Krantzcke Sportsmanship Award za wykazanie się zachowaniem godnym profesjonalnego sportowca i przestrzeganie zasad fair play, okazywanie szacunku innym i uprzejmość na korcie i poza nim. Nagroda Peachy Kellmeyer Player Service Award trafiła do Gabreili Dabrowski za jej wsparcie dla innych graczy na wszystkich poziomach tournee, a także szersze inicjatywy WTA. Z kolei Maria Sakkari zdobyła nagrodę Jerry Diamond ACES za konsekwentne wychodzenie poza granice promowania sportu kobiecego tenisa wśród fanów, mediów i społeczności lokalnych poprzez prowadzenie działań promocyjnych poza kortem.

Brak postów do wyświetlenia