Prawie 20 lat po uruchomieniu swojej tytułowej marki, indyjski projektant mody, Gaurav Gupta, zadebiutował w miniony czwartek na Paris Haute Couture Week.
Uznanie Gupty przez to prestiżowe wydarzenie sygnalizuje rosnący międzynarodowy status projektanta mody, który od dawna jest uwielbiany przez bollywoodzką klientelę. W ubiegłym roku profil projektanta gwałtownie wzrósł, a jego rzeźbiarskie kreacje były noszone przez światowe gwiazdy, w tym Cardi B, Lizzo i Kylie Minogue.
Na zeszłorocznej gali rozdania Oscarów raperka Megan Thee Stallion założyła przylegającą do ciała jasnoniebieską suknię, zaprojektowaną na zamówienie przez Guptę, z trenem spływającym jak delikatne fale. Relacje w mediach, jakie wywołał, „były tak piękne” – powiedział.
„To nas napędzało i dało nam pewność, że jako indyjska marka mody jesteśmy gotowi na globalną ekspansję” – dodał projektant.
Tydzień Haute Couture to odbywające się dwa razy w roku widowisko, podczas którego najbardziej ekskluzywna moda — starannie wykonane ręcznie ubrania i sprzedawane po zawrotnych cenach — jest wysyłana na wybiegi przed wypełnioną gwiazdami publicznością.
Czwartkowy pokaz rozpoczął się serią ekstremalnych sylwetek w zmysłowych fakturach. Kilka stylizacji zawierało łabędzie skrzydła, które owijały się wokół ramion i bioder modelek, zanim opadły na podłogę.
Nastąpiła erupcja indygo i elektryzujących błękitów. Mocne stwierdzenia same w sobie, każdy zestaw został zaprojektowany od stóp do głów w tym samym odcieniu i połączony z dopasowanymi legginsami, które zdawały się pasować do modelek jak druga skóra.
Potem pojawiła się parada prześwitujących sukienek w kolorze nude, w których zawiłe czarne ozdoby były strategicznie rozmieszczone na przezroczystym tiulu w kolorze skóry. Po nich pojawiły się kolorowe sukienki w postaci srebrnych, czarnych i neonowożółtych sukienek. Następnie seria czarno-złotych kreacji zakończyła pokaz.
„Kiedy ludzie widzą moje kolekcje, mówią: „Twoje ubrania są bardzo piękne, ale nie są bardzo indyjskie”, co nie jest w porządku” – powiedział Gupta.
„Poczucie płynnej formy, maksymalizmu, technik i kunsztu – wszystko to jest indyjskie. Chcę rzucić wyzwanie postrzeganiu słów „Indie” lub „Indyjskość”.
Podoba Wam się? Dajcie znać!